K činu, za který byl Jaroslav Schindler odsouzen, se přihlásil jiný muž. Očištění svého jména se však nedočkal.

K činu, za který byl Jaroslav Schindler odsouzen, se přihlásil jiný muž. Očištění svého jména se však nedočkal. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud znovu řeší znojemské přepadení, ale ne s nespravedlivě odsouzeným

  • 11
Jaroslav Schindler si odseděl trest za přepadení poštovní doručovatelky ve Znojmě. Pár let nato se ale k činu přiznal jiný člověk a trest dostal také. Teď jde případ k soudu znovu, kvůli novým zjištěním.

Stal se ve Znojmě justiční omyl? Podle znojemských soudců ne, i když za přepadení poštovních doručovatelek před deseti lety padly hned dva různé rozsudky a nyní se patrně blíží třetí.

Případ podle zjištění MF DNES znovu otevírá státní zastupitelství kvůli novým svědkům. Justice tak bude už podruhé přehodnocovat svůj verdikt.

Co se stalo

V lednu 2004 v Husových sadech ve Znojmě Čepura s Makedoncem Isenem Alilim zaútočili na mladíka. Okrajově se zapletl i Schindler. A policie měla jasno - tři přepadení během čtyř měsíců mají stejného pachatele. A tak si všichni vyslechli i obvinění z přepadení pošťaček. Čepuru poslal soud na 1,5 roku za mříže, Schindler dostal podmínku, ale byl půl roku ve vazbě. V lednu 2010 se k přepadením pošťaček přiznal Škrdla.

Přepadení poštovních doručovatelek v ulici MUDr. Jana Janského z roku 2004 potrestal znojemský soud poprvé už rok po činu. Vinnými byli tehdy uznáni Jaroslav Schindler a Tomáš Čepura. Jenže první jmenovaný se od té doby snaží očistit své jméno.

Naděje mu svitla o pět let později, kdy se k loupeži nečekaně přiznal úplně jiný muž - Antonín Škrdla. A také k tomu, že stejný čin spáchal už dvakrát předtím – v letech 2003 a 2004. Jmenoval i své komplice, Schindler ani Čepura mezi nimi nebyli. Policie případy znovu otevřela a Škrdla s dalšími pomocníky dostali trest za všechna tři loupežná přepadení.

První odsouzené ale nikdo neosvobodil, k justičnímu omylu prý nedošlo. Soudce jmenoval Schindlera a Čepuru jako blíže nespecifikované spolupachatele u prvních dvou přepadení – nebylo prý prokázáno, že se na činu nepodíleli.

Teď se ovšem soud chystá znovu přehodnotit i tento verdikt. „Podali jsme návrh na obnovu řízení. Objevily se totiž nové skutečnosti, které v době, kdy bylo ve věci rozhodováno, nebyly známy,“ potvrdila předsedkyně Lenka Peroutková.

Bližší informace odmítla sdělit s odvoláním na předsedu senátu znojemského soudu Pavla Rujbra, který rozhodoval o vině Škrdly. Rujbra se však redakci nepodařilo zastihnout.

Schindler čekal, že obnoví jeho proces

Kdy se soud začne případem znovu zabývat, tak zatím není jasné. A není jasné ani to, zda mohou nová svědectví Škrdlovi pomoci, nebo přitížit a zda tento případ může nějak ovlivnit verdikt nad Schindlerem a Čepurou.

Schindlera, který roky usiluje o očištění svého jména, obnovení Škrdlova procesu šokovalo. Čeká totiž na obnovení svého procesu na příkaz Nejvyššího soudu, místo toho je obnoven druhý proces (o obnovení Schindlerova procesu čtěte zde).

„Slyšel jsem, že se objevili noví svědci, snažíme se zjistit podrobnosti u Nejvyššího soudu. Je to snaha narušit rozsudek nad Škrdlou,“ myslí si.

Na postupy soudců Okresního soudu ve Znojmě si stěžoval opakovaně a případ chtěl dostat do jiného města kvůli podjatosti. „Nejvyšší soud v Brně to zamítl, což jsem se dozvěděl z televize v květnu. Jsem účastníkem řízení, ale dodnes nemám rozhodnutí v ruce,“ zlobí se.

Kauzu Jaroslava Schindlera sleduje spolek Šalamoun, který zajímají problematické soudy. „Problém není v mylnosti výchozího rozsudku, ale v zatvrzelosti, se kterou znojemští soudci chtěli udržet rozsudek, postavený na omylu,“ komentuje justiční kolotoč člen spolku Zdeněk Jemelík.