Arnoldova vila v Brně

Arnoldova vila v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

K nejohroženějším památkám přibyla Arnoldova vila

  • 0
Památkově chráněná Arnoldova vila v Drobného ulici, kde sídlí jedna z nejstarších mateřských škol v Brně, má nad sebou už druhý varovně vztyčený prst. Po hygieně, která povolila fungování školky jen díky výjimce, upozornil na havarijní stav vily i Národní památkový ústav.

Před pár dny totiž znalci dům zařadili na seznam nejohroženějších nemovitých památek. "Kupříkladu fasáda ještě nese stopy střel ze druhé světové války," popisují památkáři stav vily v seznamu kriticky ohrožených staveb. Peníze na opravu objektu, který patří městu, ale v rozpočtu chybí.

Dům je podle památkářů ve špatném stavu především proto, že jej dlouhá léta nikdo neopravoval. Špatně je na tom hlavně statika, výrazně poškozené jsou i okenní a dveřní rámy, některé části stavby dokonce hrozí zřícením.

Sestra vily Tugendhat

Vila stavitele Josefa Arnolda v ulici Drobného 26 byla druhou stavbou v nejstarší brněnské vilové kolonii nad Lužánkami.

Od roku 1909 vlastnila dům teta Grety Tugendhat, ta ji dala upravit v duchu art deco s prvky secese. Greta si později se svým manželem nechala postavit nedalekou vilu Tugendhat, z jejíž terasy je na Arnoldovu vilu vidět.

Od roku 1952 sídlí v Arnoldově vile jedna z nejstarších školek ve městě. Výjimka hygieniků umožňuje školce fungovat zatím jen do srpna letošního roku.

V únoru 2010 byla Arnoldova vila prohlášena kulturní památkou. Od 3. ledna 2012 je na seznamu nejohroženějších památek.

"Zařazení vily mezi nejohroženější památky by mělo být pro vlastníka jednoznačným pokynem k tomu, aby konečně zahájil slibovanou opravu," upozornil náměstek pro památkovou péči Zdeněk Vácha z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Úředníci z magistrátu se diví

Přimět majitele domu k činnosti mohou jen památkáři z magistrátu. Jenže město je zároveň vlastníkem stavby, sankcemi by tak mohlo vyhrožovat jen samo sobě. A k tomu se zřejmě nechystá.

"Není mi vlastně ani jasné, proč se stavba na seznam nejohroženějších památek dostala. V Brně je přece řada zchátralejších památek a jejich stav nikdo neřeší," podivuje se šéf magistrátních památkářů Martin Zedníček. Důležité je podle něj také to, že rekonstrukce vily už se chystá.

Sliby o opravách si ale Brno i radnice Brna-severu přehazují už od minulého volebního období. Po předloňských komunálních volbách městská část slíbila, že zaplatí projektovou dokumentaci, a město se zavázalo najít peníze na stavební úpravy. "Jenže od té doby zůstalo zase jen u slibů, přestože letos v srpnu školce vyprší zřejmě už poslední výjimka hygieny," postěžovala si ředitelka školky Lenka Čoupková.

"Bude problém školku udržet"

Kvůli špatnému technickému stavu školka nevyhovuje současným normám a bez výjimky hygieny by do ní nemohlo chodit 75 dětí. "V každém případě už vím, že letos nebudeme dělat zápis na příští rok. A že od září musíme počet dětí snížit. Jenže pak budeme mít problém školku udržet, protože nám klesnou příjmy. Peníze totiž dostáváme podle počtu dětí," popsala bezvýchodnou situaci Čoupková.

Řada rodičů, kteří své děti ve školce mají, se navíc obává, že likvidace mateřinky je účelová. Lukrativní pozemek v Černých Polích v sousedství slavné vily Tugendhat by se totiž podle nich jistě hodil nejednomu podnikateli. "Neradi bychom se dočkali situace, kdy vila spadne a úředníci se budou divit, že přece formálně udělali všechny potřebné kroky," zhodnotil předseda sdružení rodičů Robert Michal.

Za záchranu školky proto nyní rodiče bojují už druhou peticí, ve které vyzývají politiky ke splnění povolebních slibů.

Podle města i radnice Brna-severu je ale vše v pořádku. Přesto, že na opravu vily nejsou pro letošní rok žádné peníze v rozpočtu. "Nyní dokončujeme investiční záměr, podle kterého začne městská část za své peníze připravovat projekt. A teprve potom budeme hledat peníze na samotnou rekonstrukci," sdělila náměstkyně primátora odpovědná za školství Jana Bohuňovská (ODS).