Lidská kostra nalezená v teplovodní šachtě v Brně.

Lidská kostra nalezená v teplovodní šachtě v Brně. | foto: Policie ČR

Kabát v podzemní šachtě skrýval kostru, dělník už se tam nechce vrátit

  • 17
Lidské ostatky našel v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne dělník v teplovodní šachtě v brněnské Popelákově ulici. Hrůzný nález jím otřásl natolik, že se z něj nemůže vzpamatovat a odmítl zde dál pracovat. Policie nyní zkoumá, kdo a proč v šachtě zemřel.

"V tom místě jsme opravovali šachtu a čistili ji od nepořádku, abychom mohli doplnit izolaci na části potrubí. Byl tam velký zápach a hrozně moc věcí, nikdo to nechtěl dělat. Vyklidili jsme jeden kontejner odpadu. Pak jeden ze zaměstnanců vzal kabát a z něj vypadla lidská lebka a další ostatky," popsal okolnosti nálezu Rudolf Ščuka, majitel firmy Fistav, která v místě nálezu lidského torza prováděla opravu.

"Práce jsme ihned přerušili a zavolali policii. Zaměstnanec, kterému lebka vypadla z rukou, už se tam ale odmítá vrátit," dodal Ščuka.
Komu tělesné ostatky, které tvořila lebka a jen malá část dalších kostí, patřily, dosud netuší ani policisté.

V šachtě byl i nábytek

"Zatím s ohledem na stav nalezených ostatků nelze určit příčinu úmrtí ani věk nebo pohlaví zemřelého. Přivolaný lékař na místě pouze předběžně stanovil, že nebyly zjištěny stopy cizího zavinění. Byla ale nařízena soudní pitva, která by měla vyšetřování posunout," uvedla mluvčí brněnské policie Andrea Procházková. Výsledky pitvy podle ní budou mít vyšetřovatelé v rukou nejdříve za dva týdny.

Podle předběžné verze by ale mrtvým mohl být některý z bezdomovců, kteří v topenářských šachtách přebývají nebo se sem chodí ohřívat. Podobné vysvětlení mají i pracovníci Fistavu. "Místo opravdu vypadalo, jako by tam někdo bydlel," potvrdil jednatel firmy MF DNES.

V topenářské šachtě, která je tři metry hluboká a ve spodní části má prostor velký čtyři krát čtyři metry, totiž byl i nábytek. "Našli jsme tam všechno možné, matrace, lahve i kusy dřeva. Místem se prochází dál k jednotlivým domům, kde jsou v podzemí uzávěry, bývá tam horko, tak se tam často někdo ohřívá. Nálezu těla ale předem nic nenasvědčovalo, velký zápach je v těchto místech běžný, třeba kvůli zkaženému jídlu nebo mrtvým hlodavcům," vysvětlil Ščuka.

V lebce byl otvor

Jak dlouho před nálezem mohlo tělo v šachtě ležet, ale nechtějí odhadovat ani policisté, ani soudní lékaři, kteří nyní budou ostatky zkoumat. Rozhodující podle nich nemusí být ani to, že na lebce zůstaly ještě chomáče vlasů.

"Nemůžeme se pouštět do žádných spekulací, odpovědět na to nelze bez celkové prohlídky těla a detailního rozboru protokolu z policejního záznamu ani orientačně. Vše je závislé na mnoha proměnných z okolí těla, které ovlivňují stupeň jeho rozkladu," vysvětlila Šárka Urbánková, mluvčí Fakultní nemocnice u Svaté Anny, pod niž brněnský Ústav soudního lékařství spadá.

Podle pracovní verze byl ale zřejmě mrtvý v šachtě několik let. "Rozhodně to asi nebudou desetiletí. Přitom právě nálezy z dob druhé světové války jsou v Brně nejčastější," vysvětlila policejní mluvčí.

Spekulovat zatím nikdo nechce ani o kruhovém otvoru, který je na horní části lebky. "Může jít o následek po operaci, ale také o pozůstatek zranění, které mohlo vést ke smrti," nastínila Procházková.