Pokácené stoleté stromy rozlítily obyvatele Valtic. Plánují i petici.

Pokácené stoleté stromy rozlítily obyvatele Valtic. Plánují i petici. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kam mizí kubíky zdravého dřeva, ptají se lidé nad pařezy stromů z Valtic

  • 12
Kácení staletých stromů ve Valticích natolik pohněvalo obyvatele města, že plánují petici. Ta by měla vést ke vzniku nezávislého auditu projektu obnovy zeleně ve městě. Na základě tohoto projektu totiž z centra vinařských Valtic mizí i historické aleje.

Valtičtí se chtějí radnice ptát, za jakých podmínek se konalo výběrové řízení na projekt i samo kácení. Zajímá je, kam vůbec mizí kubíky zdravého dřeva.

"V nejbližších dnech vznikne ve Valticích podpisová akce. Chci vyvolat nezávislý audit celého kontroverzního projektu a docílit toho, aby za toto devastační rozhodnutí nesl někdo alespoň morální zodpovědnost," hlásá Jiří Sup starší.

Zdravý pařez neznamená zdravý strom

Odborníci na obnovu historických alejí se hájí. "Lidé dožívají, stromy dožívají. Některé stromy vážily tuny a co by ti největší křiklouni dělali, až by se takový strom zřítil?" ptá se krajinář Petr Kubeša.

Obnova zeleně

Obměna stromů, keřů i travnatých ploch v historických Valticích bude stát 25,2 milionu korun. Na 90% nákladů pokryje město z dotací, zbytek z vlastních prostředků.
Více než polovinu nákladů spolkne obnova trávníků. Projekt počítá s vysazením více než tisícovky nových stromů a keřů. Ve městě se objeví více lip, jabloní a vysazeny budou i modříny.

Podle něho byl každý strom jednotlivě posouzen a vše schválily a potvrdily státní orgány. "To, že má strom zdravý pařez, ještě neznamená, že je zdravý celý," argumentuje Kubeša.

Rozsáhlý a kritizovaný projekt za pětadvacet milionů korun vznikl za minulého vedení.

Bývalá starostka Valtic Terezie Lvová popírá kritiku Valtických, že by se výběrového řízení zúčastnila jen jediná firma. "Bylo jich několik. Je pravda, že město vyhlašovalo druhé kolo. Zvítězila ale firma s nejnižší nabídkou. Vše šlo přitom přes Centrální adresu, Státní fond životního prostředí i přes poradenskou agenturu," tvrdí Lvová.

Sama ve výběrové komisi tehdy neseděla. "Je to velkorysý projekt, Valtičané si ho ale zasloužili," hájí radikální obměnu stromů, keřů a travnatých ploch za několik desítek milionů bývalá starostka. Ta také uzavírala smlouvu na dřevo.

Palivové dřevo, nebo kvalitní desky?

Vykácené dřevo bylo oceněno na 534 tisíc korun. "O tuto cenu se sníží hodnota projektu. Velké a zdravé kmeny si odváží firma, která akci provádí, větve a poškozené části se štěpkují," nastínil současný starosta Pavel Trojan.

Pokácené stoleté stromy rozlítily obyvatele Valtic. Plánují i petici.
Pokácené stoleté stromy rozlítily obyvatele Valtic. Plánují i petici.

Že je částka na zdejší poměry víceméně adekvátní, si s odkazem na platné ceníky dřeva myslí i lesník Petr Dvořák, který pracuje v nedaleké oboře. "Tyto firmy počítají hodnotu dřeva takzvaně nastojato. Je to vlastně tržní cena palivového dříví, které si ale firma může nechat nařezat na kvalitní desky a ty prodat s mnohem větším ziskem," naznačil lesník.

Vedení Valtic se případného auditu kvůli možnému pochybení nebojí. "Nevím, co by měl zjistit, vše probíhá v souladu s podmínkami o přidělení dotace," řekl starosta.

Ten zároveň velkým příznivcem takto masivního kácení není. To ale podle něj jediný problém v celém projektu není.

"Mě mnohem více znepokojuje cena za trávníky. Ta totiž tvoří více než polovinu z pětadvaceti milionů korun na obnovu zeleně. Roční údržba zeleně nás doteď vyšla na dva a půl milionu korun, odteď tak ještě znovu vzroste," naznačil starosta Valtic.