Jan Levíček je šéfem městské organizace TOP 09 a bývalý lobbista. Stěžují si na něj i jeho spolustraníci.

Jan Levíček je šéfem městské organizace TOP 09 a bývalý lobbista. Stěžují si na něj i jeho spolustraníci. | foto: MF DNES

Kampaň brněnské TOP 09 stála přes milion, ale není jasné, kdo ji platil

  • 10
Kampaň brněnské TOP 09 stála víc než milion, kdo ji však platil, není jasné ani členům strany. Všichni se odvolávají na Jana Levíčka, kontroverzního šéfa městské organizace a bývalého lobbistu. "Jeho přístup je paroubkovský," tvrdí o něm jeho kritikové.

Je možné, že brněnská TOP 09 vytvoří vládu v jihomoravské metropoli. Málokdo však ví, co od ní čekat. Problémy má kvůli kontroverzním jménům na kandidátce: Zdeňku Drahošovi, bývalému šéfovi brněnského studia České televize, který vede kandidátku v Útěchově, Pavlu Tollnerovi, který proslul výroky na adresu homosexuálů, a kvůli lobbistovi Janu Levíčkovi.

Levíček je šéfem brněnské organizace TOP 09. Její předvolební kampaň stála víc než milion korun a dohledat dárce, kteří ji platili, není snadné.

Levíček: Dárci jsou na webu topky

"Všichni jsou v darovacích listinách na našem webu," tvrdí Levíček s tím, že těmi největšími jsou Igor Fait a Josef Lahoda.

Fait je předsedou představenstva firmy Jet Investment, Lahoda manažerem společnosti Diamonds International Corporation, která obchoduje s diamanty.

Jména společností ani obou mužů však v seznamech dárců aktuálních ke 20. září nebyli. "Brněnské TOP 09 jsem dával dvě stě tisíc. Proč není dar na webu, nevím," říká Fait.

Anna Putnová (49 let), TOP09, Jihomoravský krajDetailní informace o tom, kdo platil brněnskou kampaň, přitom nelze dohledat a lidé z místní organizace toho příliš nevědí. "Tyhle věci má Petr Štědroňský, člen výboru," tvrdí místopředsedkyně brněnské TOP 09 Anna Putnová.

Štědroňský odkazuje jen na Jana Levíčka. "U jednání jsem byl, ale čísla zná Levíček," říká Štědroňský.

Financování kampaně je neprůhledné

I podle Pavla Palečka, šéfa královopolské TOP 09, je financování kampaně neprůhledné, rozhoduje o něm Levíček. "Naše místní buňka nedostala od brněnské organizace na kampaň ani korunu navíc. Když jsme se ptali, jak je placená, Levíček nám konkrétní údaje odmítl sdělit," stěžuje si Paleček.

Na vedení TOP 09 se podle něj diskutovalo i o přijetí daru 1. městské správní akciové společnosti, která nemá průhlednou vlastnickou strukturu a spekuluje se i o jejím napojení na bratry Venclíkovy.

Jan Levíček, bývalý člen KDU-ČSL a lobbista, je už od vzniku brněnské TOP 09 tím nejproblematičtějším členem, grémium požadovalo jeho odvolání. Nakonec byl z druhého místa kandidátky do zastupitelstva Brna přeřazen na místo sedmé.

"V Brně se ho mnozí bojí, vede organizaci paroubkovským stylem, chová se jako sektář. Za vyjádření názoru vyhrožuje vyloučením ze strany," tvrdí Paleček. Levíček přitom taková obvinění odmítá. "Každý člen TOP 09 se může kdykoliv otevřeně vyjádřit," tvrdí.

"Doporučil nám přednášku sponzora"

Levíček podle Palečka měsíc před volbami poslal lídrům brněnské TOP 09 e-mail, ve kterém jim důrazně doporučuje přijít na přednášku o spalování odpadu ředitele firmy van Gansewinkel Milana Černoška. "Tatáž firma poslala TOP 09 dar sto tisíc," tvrdí Paleček.

Van Gansewinkel může mít zájem na tom, dostat se ve městě k zakázkám. "I kdyby ne, je to netransparentní, město Brno má vlastní spalovnu a vlastní odborníky, tak proč bychom se měli nechat školit naším sponzorem," ptá se Paleček.

Na Levíčka si stěžují i další členové brněnských buněk, málokdo se však odváží promluvit veřejně. "Už na jaře slíbil Miroslav Kalousek, že Levíček nebude na kandidátce. A teď vyjednává koalici s ODS," uzavírá člen jedné z buněk.

I to může být důvodem, proč se kritika brněnské TOP 09 objevuje právě teď. Levíček vyjednává o pravostředové koalici, zatímco jeho kritikové si spolupráci s ODS nepřejí.