Kaplický s Onderkou

Kaplický s Onderkou | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kaplický chtěl v Brně postavit výškovou budovu

  • 23
Stavby Jana Kaplického patří k hlavním turistickým lákadlům. Jednu, možná i dvě takové chtěl architekt, který ve středu zemřel, postavit také v Brně. Slavný architekt to sám několikrát naznačoval a s primátorem Romanem Onderkou se o tom bavil ještě před necelým měsícem.

"Naposledy jsem s ním mluvil před vánočními svátky. Telefonát se týkal jak osobních záležitostí, tak i našich plánů pro Brno. Na mou výzvu připravoval objekt, který by se v Brně mohl uplatnit. Šlo o vysokou, ekologickou budovu, která by byla dominantou města," přiblížil Onderka.

Lidé z Kaplického ateliéru k tomu však nic dodat nechtěli. "Rozhodli jsme se, že k těmto záležitostem se teď nebudeme vyjadřovat," řekla asistentka londýnského atelieru Future Systems, kde Kaplický působil.

Ekologická budova měla stát místo stadionu

Kaplický stihl nakreslit pouze hrubé rysy stavby. Přesně však věděl, pro které místo návrh vytváří. "Představovali jsme si areál Ponava. Na místě bývalého stadionu za Lužánkami," popsal primátor.

Projekt už zůstane nedokončený a šanci zvítězit v případné architektonické soutěži tedy nedostane.

Jan Kaplický - všechny články

Zatímco se Praha hádala o Blob, v Brně mohl světoznámý architekt dostat šanci hned dvakrát. Onderkovi se během jednoho z rozhovorů svěřil, že jej oslovila skupina soukromých investorů, kteří chtěli ve vznikajícím Jižním centru postavit hotel.

Alespoň jednou se Kaplický na tváři jižní Moravy přece jenom podepsal. Pro neznámého zákazníka navrhl rodinný dům nedaleko Brna.

Lávku přes Koliště nedokončil

Návrhům z veřejných peněz ale osud nepřál. "Asi před osmi lety jsme s panem Kaplickým spolupracovali na projektu lávky přes Koliště. Z neznámých důvodů, možná osobních nebo pracovních, jej opustil a dokončila jej paní architektka Jiřičná," vzpomíná autor koupaliště na Kraví hoře Antonín Novák.

Ze slov Kaplického brněnských kolegů vyplývá, že město má čeho litovat. Většina z nich ho chová v úctě. "K panu Kaplickému mám velký respekt. Byl to největší český architekt od dob Santiniho. Nikdo jiný neudělal takovou díru do světa a zcela jistě je součástí dějin architektury dvacátého století. Předběhl dobu," zhodnotil Novák.

S tím souhlasí i architekt Pavel Rada. "Jistě byl velmi významnou osobností. Jako jeden z mála architektů se dokázal prosadit ve světě. České republice toho dal opravdu mnoho, pokud jde o architekturu a prezentaci země."

Rada lituje, že to Kaplickému rodná země neumožnila. "Toužil po tom, aby se na závěr své profesionální kariéry mohl prezentovat kdekoliv v České republice. Je nesmírná škoda, že zemřel, aniž by dostal příležitost," dodal Rada.

Alespoň jedno z Kaplického děl by přece jen v Česku mohlo být uvedeno v život. Je jím Kongresové a koncertní centrum v Českých Budějovicích, kterému místní přezdívají rejnok.