Barevné vodotrysky před Janáčkovým divadlem v Brně. (Ilustrační snímek)

Barevné vodotrysky před Janáčkovým divadlem v Brně. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z kašen už zase prýští voda. V Brně přibudou dvě nové

  • 5
Tento týden začala téct voda z pítek v Brně na náměstí Svobody a na Petrově. V teplotách sahajících k třicítce osvěžení pitnou vodou na ulici leckdo přivítá. A opláchnout si ruce nebo jen tak se pokochat jde už u většiny brněnských fontán a kašen.

Táhnou hlavně ty u Janáčkova divadla. Pravidelně bývají obsypány fotografy, kteří zkoušejí zachytit jejich vodní a světelné variace.

„Na vodní stěně před Janáčkovým divadlem budou v letošním roce prezentovány především upoutávky na akce Brna a premiéry a významná představení Janáčkova divadla,“ uvedl Tomáš Hájek z Veřejné zeleně města Brna (VZMB), která se stará o městské parky i část fontán a vodních prvků.

Většina jich byla spuštěna už v průběhu dubna, další se v posledních dnech čistily a přidaly se včera.

„Provoz kašen, které má ve správě Brno-střed, začíná vždy prvního května a trvá do konce září. Jde například o kašny na Komenského náměstí, v parku Moravského náměstí nebo v ulici Koliště pod Janáčkovým divadlem,“ uvedl mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián.

Fontány jsou estetická záležitost, říká hygienik

Ještě dodal, že novinkou bude spuštění fontán na Obilním trhu a památníku s vodní stěnou na náměstí 28. října. Tyto dva vodní prvky začnou chrlit proudy vody do dvou týdnů, čeká se na podpis smlouvy s dodavatelem energií. Voda už proudí také z kašny na Špilberku.

Některá místa však nadále zůstávají mimo provoz, třeba vodní schody v Denisových sadech. Na webových stránkách VZMB, kde je přehled všech vodních prvků pod jejich správou s daty spuštění, svítí červený křížek a poznámka: Zastaveno.

„Ne vždy u všech prvků udáváme datum uvedení do provozu, protože i při spuštění se mohou objevit nějaké závady a problémy,“ vysvětlil Hájek.

Nespustí se ani fontána před rektorátem Masarykovy univerzity.

Mluvčí školy Tereza Fojtová sdělila, že docházelo k velkým únikům vody. „Pro letošek opravu neplánujeme,“ řekla.

I když jsou fontány a kašny oblíbeným místem osvěžení v parných dnech, žádný významný vliv na zdraví lidí nemají.

„Je to jen estetická a architektonická záležitost. Navíc voda ve fontánách nikdy není pitná. V objemu, jaký mají, se nedá mluvit ani o vlivu na zvlhčení ovzduší nebo snížení prašnosti,“ uvedl Miroslav Staněk, vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Brně.