Děti, které norské úřady odebraly rodičům, se svým dědečkem Jiřím Pavelkou na...

Děti, které norské úřady odebraly rodičům, se svým dědečkem Jiřím Pavelkou na archivní fotografii | foto: Archiv Evy Michalákové

Děti odebrané v Norsku řeší na popud rodiny i soud a policie v Hodoníně

  • 6
Kauzou bratrů Michalákových, které vyrůstají navzdory úsilí jejich české matky u norských pěstounů, se zabývá i policie a soud v Hodoníně. Právě odtud rodina chlapců pochází a na české orgány se obrátili další členové rodiny. Soud teta žádá o svěření dětí do péče.

„U soudu je vedeno řízení ve věci svěření do péče obou nezletilých,“ řekla mluvčí hodonínského soudu Petra Dostálová. Bližší podrobnosti ale neuvedla. Netroufá si odhadnout, kdy by toto řízení mohlo skončit. Případ již byl přidělen soudkyni.

Kromě toho do sporu vstoupila i hodonínská policie. Obdržela totiž trestní oznámení na norské úřady kvůli neoprávněnému odebrání hochů z péče matky. „Jednáme o něm s norskými úřady,“ potvrdil mluvčí policie Petr Zámečník.

Případ českých dětí v Norsku

Ani on si netroufl odhadnout, kdy by policie mohla vyšetřování této záležitosti ukončit.

Podle odborníků je více než pravděpodobné, že trestní oznámení bude odloženo, protože česká policie nemůže hodnotit, popřípadě stíhat úřední orgány cizího státu. Oznámení údajně podal dědeček chlapců.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předal v uplynulých dnech norské velvyslankyni už druhou nótu kvůli kauze bratrů Michalákových. Podle Zaorálka ČR začne pracovat na mezistátní dohodě, podle níž by se podobné případy daly v budoucnu řešit.

Česko si s Norskem kvůli kauze sourozenců Michalákových vyměnilo už tři nóty - dvě podala česká strana, jednu norská. Nóta představuje silný diplomatický nástroj. Jeho využívání mezi evropskými zeměmi není obvyklé.

Tento krok upozorňuje na to, že záležitost je vážná a mohla by mít dopad na vzájemné vztahy. Norský úřad odebral Evě Michalákové syny v květnu 2011 kvůli podezření na násilí a zneužívání. Policie vyšetřování odložila, obvinění nepadla.

Soud zjištění a posudky považoval ale za závažné, s umístěním k pěstounům souhlasil. Hoši žijí odděleně ve dvou náhradních rodinách. Michaláková s odvoláními neuspěla. Evropský soud pro lidská práva její stížnost nepřijal. Loni v prosinci požádala v Norsku o přehodnocení případu a svěření synů do péče. Zatím se tak nestalo.