Kateřina Mauerová a Barbora Škrlová míří k soudu

Kateřina Mauerová a Barbora Škrlová míří k soudu | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Kauza Kuřim: k soudu se chystá 60 svědků

  • 4
Policisté se s kuřimskou kauzou týraných dětí trápili téměř rok. O tom, jestli za brutální a dlouhodobé týrání malého Ondřeje a Jakuba půjde někdo do vězení, začne brněnský krajský soud rozhodovat už v úterý. A chystá velký proces.

"Zatím máme nařízeno čtrnáct hlavních líčení a v této chvíli nelze říci, zda to je konečné číslo," uvedl předseda senátu Pavel Göth, který má případ na starosti.

Jen na výslech šestice obžalovaných, matky dětí Kláry Mauerové, její sestry Kateřiny, třiatřicetileté Barbory Škrlové, která si hrála na třináctiletou Annu a poté v Norsku na malého Adama, jejího bratra Josefa, Hany Bašové alias tety Nency a Jana Turka soudce vyčlenil hned čtyři dny.

Výslech zhruba šedesáti svědků, kteří jsou k soudu předvolaní, by proto měl začít až poslední týden v červnu.

A s přestávkami trvat až do konce července. "Svědčit bude také sedm soudních znalců," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Nakolik soud pomůže rozkrýt všechny detaily hrůzného týrání spojovaného se sektou kolem otce Barbory Josefa Škrly, ale zatím není jasné.

"Obhájci obžalovaných i státní zastupitelství navrhuje, aby hlavní líčení bylo neveřejné. Rozhodovat o tom bude v úterý po zahájení líčení senát," uvedl Göth.

Pokud by on a jeho dva přísedící rozhodli, že soud proběhne za zavřenými dveřmi, detaily případu, na který policie i státní zastupitelství uvalili informační embargo už loni v květnu, by bylo možné oficiálně získat až při vyhlášení rozsudku. A to nebude dříve než 30. července.

Lidem obžalovaným z ubližování dětem může soud za týrání svěřené osoby, zbavení osobní svobody, křivou výpověď či nepravdivý znalecký posudek vyměřit osmileté vězení, sestrám Mauerovým a Josefu Škrlovi ale i dvanáctiletý trest.

Kuřimská kauza zaměstná ale i Městský soud v Brně. V úterý se před ním začne zpovídat dětská lékařka obou chlapců Milana Smékalová. Za to, že neoznámila jejich týrání, jí hrozí až tři roky ve vězení.