Léčivý pramen do lázní v Lednici přivede potrubí z hlubinného vrtu v Chravátské

Léčivý pramen do lázní v Lednici přivede potrubí z hlubinného vrtu v Chravátské Nové Vsi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sdružení protestuje proti kolonádě v Lednici z dotací, starosta ji hájí

  • 2
Lednice se může stát jihomoravským Buštěhradem, který kvůli obvinění středočeského hejtmana Davida Ratha přišel o možnost obnovy z dotací a otřásl krajskou vládou. Kromě pochybností o rekonstrukci a předražení zámeckých jízdáren v Lednici znovu vystupují na povrch spory o budování tamních lázní.

Byť Lednice přirozená léčebná vřídla postrádá, je tamní starosta Libor Kabát (nezávislý), který v čele města stojí už páté funkční období, přesvědčen, že je vše v pořádku.

Má však proti sobě silnou kliku kritiků. "Jsme přesvědčeni, že to tu funguje obdobně jako ve Středočeském kraji. U nás úzká skupina lidí ovládá lázeňství budované ze státních a evropských peněz," popsala podnikatelka Dagmar Rajnochová, která v Lednici provozuje zahradnictví. Založila občanské sdružení Pro Lednici.

Lednické lázně

V Lednici pacientům pomáhá léčivý pramen jodobromové vody, který je čerpán v Charvátské Nové Vsi.
Dosud tam funguje jediný lázeňský dům Perla s kapacitou 80 lůžek, který provozují Lázně Hodonín.
Nově vznikající lázeňský dům Miroslava bude mít kapacitu 96 lůžek. Jedním z akcionářů provozující firmy je Jaroslav Hladík. Otevřeno by mělo být v červenci.

Aktivistům vadí plánovaná kolonáda za 116 milionů korun, kterou chce starosta Kabát propojit lázně se zámeckým parkem. Za evropské peníze zamýšlí vedení dvoutisícové Lednice jako její součást vystavět také amfiteátr, rozhlednu či trojici fontán.

"Je třeba vytvořit místo, kde mohou lidé odpočívat mezi procedurami. Já jsem si nevymyslel, že dotační titul je ohraničený 100 miliony korun zespodu. Ale nikdy nebudu říkat, že námi navrhovaná cena je taková kvůli tomu. Myslím si, že tu nechceme nic zbytečného a přehnaně drahého," hájí se Kabát.

Podle něho je nezbytné vybudovat veškeré potřebné lázeňské vybavení, dokud město může čerpat vysoké dotace z Evropy. "Obec se na kolonádě musí zhruba osmi miliony sama podílet. Místní mateřská školka, špatný stav některých chodníků často využívaných turisty, naprostý nedostatek odpadkových košů či nedostatečný úklid vidíme jako daleko palčivější problémy," oponuje zástupce sdružení Pro Lednici Tomáš Svoboda.

Dodává, že malé město může mít problémy s tím, jak provoz nákladné kolonády platit, jakmile příliv evropských peněz na projekt za pět let vyschne.

Lázeňský pán Hladík

Plány udělat z Lednice lázeňské středisko, kam by se sjížděli léčit své klouby, páteř či cévy churaví turisté z celé republiky, sahají více než deset let zpět. Na počátku stál nápad podnikatele a bývalého poslance Federálního shromáždění Jaroslava Hladíka.

"Při ozdravném pobytu v Třeboni mě oslovila podobnost s okolím Lednice. Zapátral jsem na ministerstvu zdravotnictví, jaké jsou možnosti pro zřízení lázní v Lednici," popsal počátky projektu Hladík.

Právě on pak u Charvátské Nové Vsi začal provozovat více než kilometr hluboký vrt, ze kterého čerpá jodobromovou vodu. Léčivý zdroj je totiž pro rozpuk lázeňství podmínkou. Dnes z vrtu vede pětikilometrový jodovod, který tekutinu přivádí do Lednice.

Vystavěla jej na svůj účet za 12 milionů korun sama Lednice a svěřila do pronájmu opět Hladíkovi. "Platíme za průtok jodové vody. Nula od nuly pojde. Vydělat se na tom nedá," dušuje se Hladík.

"Licenci na provoz potrubí pro účely lázeňství má široko daleko jen Hladíkova firma AZI, pokud se objeví někdo další, rádi výběrové řízení zopakujeme," uvedl Kabát.

"Vodu nyní využívá lázeňský dům Perla, který obec postavila za 120 milionů v roce 2007 z dotací na pozemcích, jež předtím za vysokou cenu odkoupila od manželů Hladíkových," upozornila opoziční zastupitelka Lednice Michaela Cibulková (ODS).

Hladík přitom u kolonády nyní staví další lázeňský dům Miroslava. "Dobře nechápu, proč těch několik místních proti lázním vystupuje. Je to velmi nadějný projekt a teprve až tu takových domů bude třeba čtveřice, budou v Lednici fungující lázně," řekl Hladík.

Lednického starostu od roku 2010 vyšetřovala kvůli trestním oznámením olomouckého právníka Jana Rytíře z protikorupčního sdružení Právní poradenství a pomoc policie. "Nezjistili jsme, že by došlo k protiprávnímu jednání. Proto byla záležitost po konzultaci se státním zastupitelstvím odložena," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

"Příležitost získat takto vysoké dotace na lázeňství nastala jednou jedinkrát a už se nebude opakovat. Co je špatného na tom ji využít," dodal Kabát.