Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci.

Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Padnou další tresty za mazání pokut v Brně? Podnikatelé se přiznali

  • 4
V případu zahlazování pokut exšéfem brněnských strážníků jsou stíháni další dva lidé. Domluvu s Jaroslavem Přikrylem žalobcům přiznali „výměnou“ za nižší tresty.

Bývalý šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl má strávit ve vězení osmnáct měsíců. Souhrnný trest dostal především za to, že zahlazoval dopravní přestupky vlivným známým. Celou dobu tvrdí, že se ničeho protizákonného nedopustil, dokonce si podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Jenže teď se do případu vložili státní zástupci. Čtyři roky po začátku celé kauzy začali stíhat i dva brněnské podnikatele, kteří se na prominutí pokut s Přikrylem domlouvali. K dohodě se přiznali, ačkoli většina lidí u soudu doposud vypověděla, že si na nic takového nepamatuje.

Stíhanými jsou podle informací MF DNES jednatel brněnské společnosti Sun Drive Jiří Carda a majitelka parfumerie Anna Kokolusová.

„Měli jsme k dispozici důkazy, které jsou totožné jako v Přikrylově případu. Jsou mezi nimi odposlechy, s nimiž jsme předvolané osoby konfrontovali. Nerozporovali, co je jim kladeno za vinu. Tvrdili však, že nevěděli, že páchají trestný čin,“ informoval mluvčí Městského státního zastupitelství Brno Jan Petrásek.

Impulzem byla kauza, kterou upozornila MF DNES

Paradoxní je, že se žalobci do stíhání Přikrylových spolupachatelů pustili až tři roky poté, co exšéf strážníků stanul poprvé před soudem. Impulzem byla kauza, v níž redakce MF DNES upozornila na podobnost případů ze Znojma.

Kauza exšéfa strážníků Jaroslava Přikryla

Březen 2011: Jaroslav Přikryl se stal ředitelem Městské policie Brno.

Prosinec 2012: Policie ho začala stíhat kvůli zahlazování dopravních pokut.

Červen 2013: Vyšetřovatelé zjistili, že neoprávněně zacházel s údaji ze systému městské policie. Podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení.

Září 2013: Za machinace s údaji padl trest 15 měsíců vězení s tříletým podmínečným odkladem.

Duben 2014: Přikryl dostal výpověď u městské policie.

Říjen 2014: Nejvyšší soud zrušil rozsudek za neoprávněné nakládání s osobními údaji.

Březen 2015: Městský soud v Brně exšéfovi strážníků vyměřil souhrnný trest 20 měsíců za zahlazování dopravních přestupků a neoprávněné zacházení s údaji.

Červen 2015: Krajský soud ho zmírnil na 18 měsíců. Městský soud odložil Přikrylův nástup do vězení o půl roku.

Únor 2016: Přikryl podal stížnost k Ústavnímu soudu. Městský soud momentálně rozhoduje, zda znovu odloží jeho nástup do vězení.

Bývalý starosta Zbyšek Kaššai v roce 2010 požádal tajemníka radnice Vladimíra Krejčíře, aby zařídil stornování výzvy pro pachatele přestupku při parkování. Krejčíř překročil pravomoc, protože jako tajemník vůči městské policii neměl žádné oprávnění. Trest ale dostal i Kaššai.

„Dívali jsme se na tento případ a na jeho základě se začali zabývat i lidmi, kteří figurovali v případech kolem pana Přikryla,“ řekl Petrásek.

K vysvětlení si jich původně zavolali sedm. „U pěti jsme ale shledali, že forma, jakou s Přikrylem o přestupcích mluvili, nenasvědčuje spáchání trestného činu,“ vysvětlil.

U zbylé dvojice zahájili stíhání, ale ani ta nakonec zřejmě nestane před soudem jako Přikryl. Státní zástupci totiž podle Petráska nejspíš navrhnou takzvaný odklon v trestním řízení. Jeho podmínkou je právě přiznání, které stíhaní učinili.

„Odklon je podobný jako podmínka u soudu, akorát nebudou mít nikde záznam. Státní zástupce stanoví lhůtu, po kterou stíhaní nesmí způsobit žádný trestný čin, jinak obnovíme řízení,“ přiblížil Petrásek.

Tvoji kluci nám dali pokuty

Redakce se oba stíhané pokoušela kontaktovat, nebyli ale k zastižení. Carda už dříve pro MF DNES řekl, že se mu trest pro Přikryla zdá přísný a že o přestupcích se přeci může se strážníkem bavit každý.

Jak hovor vypadal, dokazují odposlechy, které zazněly u soudu. „Myslíš, že bych tě mohl zneužít? Tvoji kluci nám na přehradě včera rozdali pokuty. Nedalo by se to nějak vyřešit?“ říkal podnikatel ze společnosti, která pracovala například na projektech Jihomoravského kraje Rodinné pasy a Senior Pasy za desítky milionů korun.

Podílela se i na přípravě akcí při festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Jeho součástí je i přehlídka ohňostrojů na Brněnské přehradě.

A právě při jednom z nich v květnu 2012 strážníci našli firemní auta Sun Drive zaparkovaná v zákazu vjezdu.

„Nedalo by se říct, že to tam bylo při té akci výjimečně? Ale jestli to znamená, že bys musel sahat do systému, tak se na to vyprdnem,“ přemýšlel v telefonickém hovoru Carda.

„Všechno je řešitelné. Přijď ke mně na kafe, probereme to,“ odpověděl Přikryl. Přestupky čtyř řidičů se poté v záznamech městské policie objevily jako vyřešené domluvou - pokutu nikdo platit nemusel. Carda u soudu tvrdil, že si na situaci nevzpomíná (více čtěte zde).

V případě Kokolusové měl soud k dispozici nahrávku, kde hovoří o lístku od svého zaměstnance, který měl hodit do Přikrylovy schránky. Podnikatelka však popřela, že šlo o mazání pokuty. Naopak přiznala, že si zaměstnanci stěžovali na nerovný postup městské policie.

Do vězení zatím nenastoupil

Carda a Kokolusová ale nakonec vyváznou s výrazně mírnějším trestem než Přikryl. Tomu se totiž ke zneužití postavení připočetlo i neoprávněné nakládání s osobními údaji pokutovaných řidičů, které vytáhl ze systému městské policie.

Nástup do vězení mu Městský soud v Brně kvůli zdravotním potížím odložil o půl roku. Termín vypršel v lednu a Přikryl si opět zažádal o odklad (psali jsme o tom zde).

„Už jsme rozhodli. Nicméně verdikt nesdělíme do doby, než vyrozumění dostanou všechny dotčené strany,“ uvedla mluvčí soudu Petra Hovorková.

Minulý týden Přikryl poslal také žádost na Ústavní soud, jenž přezkoumá, zda předchozí instance postupovaly v jeho případě správně. „Posouzení trvá průměrně šest měsíců,“ informovala mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

,