Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Ivan Prokop

Kauza Tugendhat: kdo zbytečně vyhodil 10 milionů korun?

  • 10
Lidé v čele jihomoravské metropole hledají viníka, který by pykal za zpackané výběrové řízení na projekt opravy vily Tugendhat. Otázek je mnoho: Třeba kdo včas nezjistil, že sdružení Omnia, které vyhrálo, se řízení nemělo účastnit, či kdo mu poslal na účet téměř deset milionů za hotový projekt.

Peníze přitom odešly v době, kdy už bylo soudem potvrzené, že Omnia neměla dostatečnou kvalifikaci a měla být proto z výběrového řízení vyřazena.

Na viníka měla ukázat vnitřní kontrola. Jenže Odbor kontroly k žádným konkrétním závěrům ani po několikaměsíčním bádání nedošel.

Zelení, kteří se opravou vily Tugendhat oháněli před volbami, chtěli zprávu dopracovat. Jenže to neprošlo kontrolním výborem: občanští demokraté a lidovci, kteří v době výběrového řízení vedli radnici, se totiž zdrželi hlasování.

Chtějí konkrétní jména

A zeleným došla trpělivost. "To je nepřijatelné. Už jsem upozornil koaliční partnery, že o tom budu chtít jednat," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

Dopracovat kontrolní zprávu navrhovala zastupitelka za zelené Eva Slavíková. "Protože zpráva neříká, kdo konkrétně nese za tuhle kauzu zodpovědnost, jen obecně konstatuje, že byl porušen zákon, ale to už předtím řekl soud i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ale Omnii vybrala komise, ta měla nějaké členy, ti nějak hlasovali. A stejně tak musel někdo dát příkaz k odeslání peněz," myslí si Slavíková.

Ze sedmi přítomných členů kontrolního výboru však byla pro hlubší kontrolu jen ona a komunista Pavel Březa.

Občanští demokraté Karel Hledík, Petr Paulczyňski a Michal Chládek, lidovec Vít Beran a komunistka Helena Sýkorová se zdrželi. "Návrh, který předložila paní Slavíková, byl komplikovaný a složitý a v tuto chvíli nepřispěje k vysvětlení situace, jen vyvolá zbytečný zmatek," zdůvodnil své hlasování například Karel Hledík. A dodal, že ODS se hloubkové kontrole nebrání.

Radní města Brna výběrové řízení, které Omnia vyhrála, sice loni na podzim zrušilo. Téměř deset milionů ovšem zpátky nedostane. Na základě projektu Omnie totiž už Brno v minulosti získalo stavební povolení.

"Takže projekt nejde jen tak vrátit Omnii, říct, že děkujeme, a požadovat zpátky peníze. Naopak, Omnia bude požadovat náhradu škody," podotkl Ander.

Hledání viníka, zodpovědného za špatné výběrové řízení, by však nemělo oddálit samotnou opravu vily.