Brněnská kavárna Anděl - Šárka Holoubková (vpravo) | foto: MF DNES

Káva od Anděla z Gorkého ulice bourá bariéry

  • 4
Tóny tlumené hudby se linou prostředím se zajímavým designem. U stolků sedí slečny a klábosí. K poslední, která čeká na nápoj, vyrazí číšník. Tácek s bílým hrnkem, mlékem a vodou popadne oběma rukama a s očima upřenýma na hladinu se s mírně napnutým úsměvem blíží ke stolku.

Pak tácek před slečnu položí a potěšeně se usměje. Číšník Aleš Hanuš z Brna je jedním z těch, kteří pracují v nově otevřené kavárně Anděl v Gorkého ulici. Jde o místo, kde nápoje připravují a roznášejí mentálně postižení.

"Máme tady patnáct lidí s lehkým a středním mentálním postižením," popisuje Jan Vraspír z oblastní Charity Brno, která kavárnu provozuje. K personálu patří také asistenti, kteří v případě potřeby pomáhají a také kasírují peníze.

Aleš Hanuš přijímá objednávky u další skupinky žen. Ty mu nahlásí čísla káv, které si vybraly, číšník si je zapisuje. "Papírek s čísly nápojů dá číšník na bar a pak už jen čeká, až mu je barmanka připraví," popisuje asistentka Tereza Halásová.

Žádná věda - samá čísla
Kavárna je plná fíglů. Čísla nápojů v jídelním lístku jsou napsána na krabičkách od čajů, barmanka se tak nemůže splést.

"Obsluha kávovaru je také jednoduchá. Programy jsou automatické, stačí zmáčknout," vysvětluje Halásová. Aby se barman nespletl, na každém stole je svíčka jiné barvy, těm pak odpovídají krabičky na baru, kam číšník objednávku dává.

"Jsem tu poprvé. Vzala mě sem kamarádka a musím říct, že tu mají výbornou kávu," hodnotí studentka Alice Vávrová.

Jan Vraspír do poslední chvíle nevěřil, že kavárnu v místě, kde dřív býval sklep na brambory a pak klubovna, otevřou. "Najednou se tu ale objevili z firmy Delikomat a řekli, že nám interiér zaplatí. Peníze máme také z Tříkrálové sbírky a ze sbírky Brněnská cihla," popisuje Vraspír.

Zdi kavárny nejsou všude omítnuté, hosté tak mohou vidět podepsané cihly ze sbírky. "Mě to tady hrozně baví, zatím jsem nic nerozbila," říká s úsměvem barmanka Šárka Holoubková. Než začala, musela ona i její kolegové projít nácvikem barmanských a číšnických dovedností.

"Kavárna je také místo, kde se mentálně postižení i zdraví lidé navzájem naučí přestat mít ze sebe strach. Chceme bourat bariéry, které jsou tu hodně zažité," dodává Vraspír.


Témata: hudba, Káva, peníze