Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když je doktor na vaše nemocné dítě nepříjemný, stěžujte si

  • 11
Chovali se k dětem špatně, spílají personálu pohotovosti Dětské nemocnice matky dvou pacientů. Na stížnost má právo každý pacient, říká vedení nemocnice. Radí ale, aby stížnost byla co nejkonkrétnější.

S plačícím čtyřměsíčním synkem Theodorem, který si poranil oko, dorazila vystrašená maminka Dita Brančíková na pohotovost Dětské nemocnice v Černých Polích. Syna ošetřili, problém však byl s personálem nemocnice.

"Po zdlouhavém příjmu jsme se ihned vydali na oční, čekali jsme déle než půl hodiny, byla už půlnoc a já nervózní," sdělila matka malého chlapce.

návštěvní kniha

"Od dceřiných tří let docházíme na oční ambulanci. Při poslední návštěvě jsem hned po vstupu do ordinace měla pocit, že zdržujeme.
A když měla dcera přejít se zaslzenýma očima do vedlejší místnůstky, trvalo to asi déle, než si doktorka představovala, tak na ni zavolala, ať si pohne, že má plnou čekárnu. A před odchodem z ordinace mi doporučila, ať před příští kontrolou dám dceři léky na uklidněnou."

Reakce z Návštěvní knihy FN Brno, 9. 3. 2010

"S dcerou Berenikou jsme strávily celý den v dětské nemocnici. Líbilo se nám domácí prostředí. Personál byl velmi milý a ochotný. Děkuji MUDr. Ryšavé a celému kolektivu sestřiček."

Reakce z Návštěvní knihy FN Brno, 24. 10. 2010

Lékařského ošetření se nakonec dočkali. "Doktorka s Tedíkem doslova hodila na stůl. Ošetřila ho bez jediného slova," popsala svoji zkušenost Brančíková.

Není jediná, kdo si stěžuje. I Šárka Robešová musela před čtrnácti dny do nemocnice na pohotovost. Dvouapůlletý synek Adam spadl z postele a zlomil si nohu. Na pohotovosti lékařka chlapce prohlédla a s průvodním lejstrem poslala na chirurgii.

"Když jsme čekali, podívala jsem se do dokumentace a zjistila, že v ní jsou napsána vyšetření, které můj syn vůbec nepodstoupil," sdělila Robešová.

Vydala se proto za lékařkou, aby chybnou zprávu opravila. "Sdělila, že zprávy tímto způsobem píše vždycky. Nic opravovat nehodlá a já si nemám na co stěžovat," uvedla Robešová.

Na rozdíl od Brančíkové Robešová podala stížnost. Nemocnice se ale zatím neozvala. Podle vedení nemocnice ale matka postupovala správně.

"Tento případ stále řešíme. Obecně má na stížnost každý pacient právo, musí však uvést co nejvíce detailů, aby se dal případ prošetřit," poradila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Existují hned dvě možnosti. "Na našich internetových stránkách je kniha návštěv, kam mohou pacienti svoji stížnost zapsat. Druhou možností je zanechání vzkazu na speciální telefonní lince," řekla Mrázová.

Lékař by měl dítěti vše adekvátně vysvětlit

Podle mluvčí se každá stížnost důkladně prošetřuje. Podle psychologů je přitom především v dětském věku přístup lékařů k pacientům zásadní. Špatná zkušenost z návštěvy jediného lékaře může v dítěti přetrvat i do pozdějšího věku.

"Pokud to je možné a dovolují to hygienická pravidla, doporučuje se i to, aby lékaři děti ošetřovali bez pláště," uvedla dětská psycholožka Jitka Jeklová. Podle ní je tak malý pacient méně vystrašený.

"Lékař by měl také hovořit přímo k dítěti a vše mu adekvátně k jeho věku vysvětlit. Rozhodně by se však dětem nemělo lhát," sdělila Jeklová.

I když ministerstvo každoročně testuje nemocnice průzkumem Kvalita Očima Pacientů, žebříček nejlepších dětských nemocnic zatím neexistuje.

"Do budoucna bychom určitě chtěli ověřovat kvalitu i v dětských nemocnicích. Je to však poměrně složité. Malé děti nedokáží správně vyjádřit, jaký pobyt v nemocnici byl, a rodiče jsou někdy přehnaně emotivní," uvedl Tomáš Raitler, který každoročně průzkum Kvalita Očima Pacientů v českých nemocnicích provádí.