Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když Stréček Křópal a Jozéfek Melhoba rozdávali smích

  15:17
UMĚNÍ & KRITIKA - Už je to skoro devadesát let, co v Brně začal působit fenomén, který bychom dnes nejspíš nazvali škaredým slovem baviči. Skvělý zpěvák brněnské opery, později se svým bratrem, také pěvcem, vytvořili ve své době velmi populární duo hanácky hovořících mudrlantů stréčka Křópala a jeho synovce Melhoby.
Stréček Křópal

Stréček Křópal | foto: archiv NDB

Křópalovy glosy vycházely nejdřív písemně, oba pak vystupovali v rozhlase i na jevišti a Křópal hrál i ve slavných barrandovských filmech.

"A jož sem viděl v docho, jak mě vezó pod drn. Jak za mó trohló dó cely Břochovane a cely Brno a pofňokávajó, jak Marejána nad mém hrobem lamentoje: Matějo, Matějo, vestrč z hrobo to tvó hlavičko a podé mně svó ročečko! Jak pan direchtór spóštijó řeč: Mili zlati! Omřele nám stréc. Znamenité stréc! Matěj Křópal - (fňok) - bele toze faň člověk - (fňok, fňok) - má úcta, dál to nende! A opocovale si slzama zalité cvikr."

Tuhle milou hanáčtinu si mohli čtenáři vychutnat na Štědrý den roku 1921 v časopise Národního divadla Brno, který od října 1920 vycházel z iniciativy dramatika Václava Štecha pod názvem Divadelní šepty. Od ledna 1921 tu čtenáři nacházeli víceméně pravidelně bodré komentáře "o brněnským i jiným divadle" od svérázné imaginární postavičky stréčka Matěje Křópala z Břochovan.

Jejím autorem byl ve skutečnosti oblíbený sólista brněnské opery Valentin Šindler (1885 -1957), rodák z hanácké Choliny u Litovle.

Křópalovi v éteru i na divadle

Popularita stréčka rostla od roku 1924 geometrickou řadou, zvlášť když i v brněnském rozhlase začal naživo komentovat svými prostými a politikou nezatíženými úvahami okolní dění.

Časem ke stréčkovi přibyl ještě jeho povedený synovec Jozéfek Melhoba ztvárněný Valentinovým o osm let mladším bratrem Václavem Šindlerem (1893 - 1952).

"Postavička osmiletého Jozéfka se přitom zrodila čistě náhodou při silvestrovském vysílání roku 1925, kdy Václav Šindler vyslal do éteru dětský hlásek jako konipásek, jímž "zalepil desetiminutovou ďuznu" v programu, a zachránil tak dalším rozhlasákům i posluchačům sváteční večer," dosvědčuje ve svémvzpomínání na rozhlasovou kariéru obou bratrů "rozhlasák" Vladislav Kulhavý.

šindlerovi - z Brna do Brna

Ten také na internetové stránky rozhlasu umístil půvabnou ukázku (poslechněte si - zde) z rozhlasového vystoupení obou bratrů. Jozéfek Melhoba v ní loudí na stréčkovi Křópalovi "korono" na pamlsek.

Oba bratři se velmi rychle stali zejména v Brně skutečnými hvězdami. Jejich popularitu utvrdilo pak od září 1926 ještě divadlo. V Brně tehdy působící herec a pozdější filmový milovník Oldřich Nový s Vilémem Skochem a Antonínem Kinclem jim totiž v barvité "revui o třiceti obrazech" Z Brna do Brna přiřkli roli svérázných průvodců.

"Cílem tohoto dobově oblíbeného útvaru byla barvitá podívaná prostřednictvím cesty odněkud někam (nejlépe exotickými kraji), která umožňovala předvádět různé kostýmy, dekorace, scénické efekty i efektní vystoupení tančících girls a boys," vysvětluje tento útvar archivářka Národního divadla Brno Jitka Nováková.

Jozéfek Melhoba

Z Brna do Brna se hrálo v brněnském divadle Na hradbách po šest let, stále před vyprodaným hledištěm. Především zásluhou zemitých Hanáků dosáhla hra celkem sta devíti repríz.

Bratři zpěváci

Jak Valentin Šindler, tak jeho bratr Václav působili zároveň jako oceňovaní sóloví operní zpěváci. "Byli celkem čtyři bratři a tři z nich se vydali na pěveckou dráhu," zjistil redaktor Československého rozhlasu Gabriel Gassel, který o bratrech Šindlerových připravil několik pořadů.

"Jejich otec byl choliňský hostinský a obchodník. Hlas nejstaršího Valentina se na fonoválečcích a gramodeskách objevuje už před vznikemČeskoslovenské republiky. Na nich i těch pozdějších nalezneme nahrávky operních árií, operetních popěvků, národních písniček, humoristických výstupů i populárních šlágrů," objevili v archivech rozhlasoví redaktoři.

Pozdější stréček Křópal, tedy Valentin Šindler, se původně, už počátkem 20. století, chystal na dráhu duchovního. Připravoval se na ni při bohosloveckých studiích v Olomouci.

V tamním semináři však zároveň dirigoval sbor svých kolegů. Tam ho potkal tehdejší slavný dirigent a skladatel Karel Kovařovic. A ten ho nasměroval k opernímu zpěvu. Místo knězem se tedy Valentin Šindler stal už před první světovou válkou řádným členem Národního divadla v Praze, odkud přešel jako často využívaný sólista do brněnského Národního divadla.

Mladší bratr Antonín byl lyrickým tenorem a zpíval také v Brně. Odtud přešel do královské opery v Bělehradě a působil i na mnoha dalších scénách. Po válce vyučoval také na brněnské Janáčkově akademii. Další bratr Václav (tedy Jozéfek Melhoba) byl nejmladší ze Šindlerovic bratrů. Svou pěveckou dráhu nastartoval v Ostravě a pak se coby buffo-tenor uplatnil u Městského divadla v Brně.

U jeho hrobu na hlavní tepně brněnského centrálního hřbitova (kousek od hlavního vchodu z Vídeňské) se pokaždé s dojetím i vděčností zastavovala má babička coby věrná posluchačka Melhobových a Křópalových výstupů. "Jozéfek" umřel v necelých šedesáti letech. 30. července 1952 ho smrt zastihla přímo uprostřed estrádního výstupu na brněnském výstavišti.

Hrob Jozéfka Melhoby

Postavičky rodiny Křópalů dosáhly ovšem i celorepublikové slávy, zvláště když stréčka Křópala obsadili do prvorepublikových českých filmů. Při estrádních i jiných vystoupeních se ke dvojici bratrů přidala ještě tetka Křópalka. Dlouhá léta ji představovala Ludmila Janulíková, na počátku krátce také Antonie Košnerová. Trojice vytvořila přes šedesát rozhlasových pořadů, vystupovala v řadě divadelních programů a na mnoha estrádách.

Loutky, Radost

O veliké popularitě trojice svědčí i to, že se její postavičky staly předlohou pro loutky, které podle návrhu Ondřeje Sekory vyráběla loutkářská firma Jana a Elišky Králových.

Valentin a Václav Šindlerovi se navíc zapsali do dějin brněnského divadelnictví. Založili totiž prapůvodní Loutkové divadlo Radost. To hrálo od roku 1929 v královopolské Husovické dvoraně. Na loutkové podobě "křópalovských" revuí spolupracoval rovněž výtvarník Sekora, Kašpárka si zde zahrál i slavný herec Karel Höger, tehdy ovšem působící ještě jako učitel v Lomnici na Tišnovsku.

Valentin a Václav

Další revue, lidové hry, povídky a také knížku hanáckých humoresek Plkačke a jedno drohy napsal už sám Valentin Šindler. Ten se také po posledním uvedení revue Z Brna do Brna přesunul na několik let do Prahy. Vystupoval v Malé operetě na Vinohradech. Kusy jako Křópal detektivem, Křópal amorkem, Křópal biletářem a další ho natolik proslavily, že se mezi válkami především z něho stal celonárodní fenomén.

"I když šlo vlastně jen o rozvinuté vtipy ozvláštněné hanáckým dialektem, mezi Valentinem a diváky nebo posluchači vznikala úžasná vazba, takže mu lidé posílali příhody, které se staly u nich v obci nebo městě. Valentin Šindler tak nashromáždil velký archiv působivých a veselých příběhů, příhod a vtipů z celé Hané," zjistil publicista Boleslav Navrátil.

Filmová kariéra

Jako stréček Křópal vystoupil Valentin Šindler i ve filmu. Dobráckého školníka hovořícího hanáckým nářečím si zahrál roku 1932 ve filmu Kantor ideál režírovaném Martinem Fričem.

O dva roky později coby Křópal hrál a zpíval ve zfilmované "moravské" operetě Vlastislava Antonína Viplera Na Svatém Kopečku. Jako hospodář Křópal na hanáckém gruntu se objevil ovšem už roku 1930, tehdy ještě v posledním němém filmu režiséra Friče Vše pro lásku. Filmový materiál tohoto snímku se dnes bohužel pokládá za ztracený.

Vystupování rodiny Křópalů ukončil definitivně až skon Jozéfka - Václava Šindlera v roce 1952.

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Chataři se bouří, obec chce devětkrát vyšší nájem. Argumentuje drahou údržbou

9. dubna 2024  5:49

Od dětství jezdí Zora Jarolímová na chatu do Jedovnic na Blanensku, kterou zde její děda vybudoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

Policisté našli mrtvé manžele, ležela u nich zbraň a dopis na rozloučenou

9. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  10:43

Policisté našli v pondělí pozdě odpoledne v Ořechově na Brněnsku starší manželský pár bez známek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Tři roky po Zadehově propuštění padly v jeho daňové kauze další dva tresty

16. dubna 2024  14:02

Další dva tresty padly v úterý u Krajského soudu v Brně v daňové kauze kolem podnikatele Shahrama...

V jihomoravském kraji frčí dostupnější starší domy. Ceny však zase vyletí výš

16. dubna 2024  11:34

Lidem lačnícím po vlastní nemovitosti je trh na jižní Moravě nakloněný, prodávají se hlavně starší...

Černý kašel dopadl na jižní Moravu, kapacita léčebny je trojnásobně vyšší

16. dubna 2024  10:05

Strašák posledních měsíců tvrdě dopadl na jižní Moravu, děti končí s černým kašlem i ve špitále....

Zákopová válka o hokej ve Znojmě. Druhá liga? ICEHL? Nový klub?

16. dubna 2024  7:27

Poslední hokejový zápas v letošní sezoně sehráli Orli Znojmo na začátku března. Bezmála sedm týdnů...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...