Pátrání záchranářů a policistů po utonulém mladíkovi v laguně u autokempu Merkur

Pátrání záchranářů a policistů po utonulém mladíkovi v laguně u autokempu Merkur | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Když tělo mladíka v laguně neobjeví, může hygienik nařídit vypuštění nádrže

  • 68
Záchranáři a policejní potápěči ukončili pátrání po pětadvacetiletém muži, který se utopil v sobotu ve Velké laguně poblíž Novomlýnských nádrží. "Zjevně je tam zasukovaný v trávách, to by totiž normálně už dávno vyplaval," potvrdil šéf novomlýnských vodních záchranářů Stanislav Hrdlička.

Tým záchranářů a policistů bude pokračovat v pátrání zítra od rána. "Máme v záloze mnohem elegantnější řešení, chtěli jsme nádrž odčerpat. Ale s tím nesouhlasil provozovatel kempu," řekl Hrdlička.

Naznačil, že pokud se brzy tělo nenajde, začne být nebezpečné z hlediska hygieny. Potom by mohli hygienici vypuštění rybníka nařídit.

"Podle našich odhadů mělo tělo vyplavat už včera večer," řekl dopoledne velitel novomlýnských vodních záchranářů Stanislav Hrdlička.

Je tedy možné, že tělo vyplave samo. "Možné to je, ale lidé o riziku ví z novin a ochranka, která prochází pláže, jim taky na vyžádání podává informace," tvrdí vedoucí kempu a zároveň místostarosta Pasohlávek Jan Duda.

Pohřešovaného mladíka hledal ve vodě pod Pálavou i pes

Pátrání po mladíkovi, který se utopil v rybníce Velká laguna

Kemp, ve kterém se mladík utopil, provozuje obec. Té včera Hrdlička nabídl, že by nádrž odčerpali. "Technika na to je. Trvalo by to 48 hodin a stálo by to asi sto tisíc korun. Napuštění nádrže by pak trvalo ještě kratší dobu. Jinak už tělo najít nemůžeme, zkusili jsme ráhna i psy. Potápěči tam dole kvůli řasám riskují životy, pracují v šílených podmínkách. Je to i etický problém, rodina utopeného tím trpí. Nic ale vlastníkovi nařídit nemůžeme, záležitost totiž přímo neohrožuje ničí zdraví," vysvětluje Hrdlička.

Vypuštění nádrže

Obec nabídku vypuštění na včerejší pracovní schůzi zastupitelstva odmítla a rozhodla nádrž nevyčerpat. "Kdyby mi to záchranáři nařídili, tak nádrž odčerpáme. Nabídku mi však telefonicky sdělila nějaká soukromá osoba," bránil se starosta Pasohlávek Tomáš Ingr.

Podle Hrdličky však starosta dobře věděl, že mu volá záchranář, protože se spolu znají. "Kdyby přišel osobně, tak by to bylo něco jiného. Navíc není jednoduché takovou nádrž odčerpat. Neznáme ani její přítoky, nevíme, za jak dlouho by se znova napustila. Za posledních 15 let se tady utopilo deset lidí a nikdy jsme kvůli tomu nádrž nevypouštěli," reagoval Ingr.

Názor starosty zastává i Jan Duda. Podle něho už mladíkovi nikdo život nezachrání, proto se s vyčerpáním vody může počkat až na září. Nyní je tady dva tisíce rekreantů, když bychom rybník vypustili, jejich dovolená by skončila," odůvodňuje Duda.

Pátrání záchranářů a policistů po utonulém mladíkovi v laguně u autokempu Merkur

Kemp loni obci vydělal 25 milionů korun, jak sám místostarosta potvrdil. Případné vypuštění přehrady a následný odliv rekreantů by měl za následek nemalou finanční ztrátu pro obec. Zdroj MF DNES, který si nepřál uvést jméno, se domnívá, že by mohlo jít až o deset milionů týdně.

S nebezpečnými vodními rostlinami se nic dít nebude

Přestože obec má roční zisky z provozování kempu v řádu desítek milionů korun, žádné větší opatření proti tuhým makrofytům neboli vodním rostlinám dělat nehodlá. Ty křižují vodu Velké laguny a snadno se o ně někdo může zachytit.

"Každá vodní překážka je nebezpečím a tyhle rostliny jsou opravdu hutné, rukama nejdou rozpojit. Ty, co rostou u dna, nebezpečné nejsou, některé však zasahují až ke hladině," tvrdí záchranář Hrdlička.

Jeho slova potvrzuje i odborník z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. "Makrofyta mohou tvořit až třímetrové provazce, které jen tak nerozpojíte," říká Blahoslav Maršálek.

Rostliny sice provozovatelé kempu občas sekají, ty ovšem rychle dorostou. Sekačka navíc zasahuje jen metr a třicet centimetrů pod vodu. "Půjčujeme si na to loď rybářů, jinou techniku však nemáme. Jedno posekání nás navíc stojí 100 tisíc korun," argumentuje Duda.

Neposečená makrofyta však mohou provozovatelům nahrávat. Díky nim zůstává voda čistá až do konce léta, a tak na lagunu míří i rekreanti ze sousedních Novomlýnských přehrad. "Tyto vodní rostliny mají schopnost udržovat čistou vodu a vyskytují se právě na obou lagunách," vysvětluje Maršálek.