Pracovníci lesnické a enviromentální fakulty Mendelovy univerzity pouští do brněnské přehrady bobra

Pracovníci lesnické a enviromentální fakulty Mendelovy univerzity pouští do brněnské přehrady bobra | foto: Radek Miča, MF DNES

Když zastřelíš bobra, zachráníš strom?

  • 6
Co s bobrem? Problém před dvaceti lety téměř nepředstavitelný právě řeší strážci zámeckého parku v Lednici i obyvatelé vesnic v povodí řeky Svitavy. Bobr evropský teď hlásí návrat do českých řek. Jásot? Ani náhodou.

Od konce osmnáctého století, kdy byl v Čechách vyhuben poslední kus největšího tuzemského hlodavce, se však mnohé změnilo.

Když se teď bobři někde objeví, je to spíš starost než radost. Bobři mají totiž čestné místo v Červené knize ohrožených druhů a za jejich zabití hrozí vysoká pokuta.

. Očima studentky

MF DNES přináší cyklus názorových textů studentů brněnské žurnalistiky.

Lednický park se pyšní mnoha vzácnými stromy. Není divu, že se bobrům zachtělo namísto obyčejných dubů či buků tak vybraného jídelníčku. Už stihli okousat mladé stromky za miliony korun a strážci parku nevědí, co s nimi.

Dosud mohli bobry jen odchytit a vyvézt za hranice parku. Park dokonce oplotili. Výsledek? Žádný. Bobři teď sice nemůžou do parku po svých, ale pořád mohou pohodlně připlavat po řece zpět.

Zhatil jim protipovodňová opatření
Ani v povodí řeky Svitavy nevítali bobra s otevřenou náručí. Nový obyvatel může překazit plány na protipovodňová opatření. Bobří hráze mohou čnít až tři metry nad hladinu vody a zahrazená řeka se pak vylévá do okolí.

Řešení? Povolte nám odstřel, žádají teď ochránce přírody správci Lednicko-valtického areálu. Strom místo bobra? Pokud ochránci vymýcení bobrů povolí, schválí cestu nejmenšího odporu.

Správci parku by mohli stromky důkladněji oplotit nebo hledat pro bobry lokalitu, kde by nikomu nepřekáželi. Jinak bude návrat ohrožených druhů do přírody také ohrožen.