Fanoušci brněnské Velké ceny v kempu Start na Kývalce (Exit 182 z dálnice D1 Praha – Brno).  (13. srpen 2010)

Fanoušci brněnské Velké ceny v kempu Start na Kývalce (Exit 182 z dálnice D1 Praha – Brno). (13. srpen 2010) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kempy a hotely jsou plné motorkářů, ceny jdou v Brně nahoru

  • 2
Celý pátek se do kempu Start u Masarykova okruhu sjížděli fanoušci rychlých motorek. Od dopoledních hodin se pod dohledem police připravovali na víkendovou Velkou cenu. Pohodlnější milovníci rychlých strojů obsadili brněnské hotely. Grand Prix je v plném proudu a ceny služeb v Brně raketově stoupají.

Mnozí z fanoušků byli na motorkářský víkend dobře připraveni. Z karavanů a aut vykládali, lednice, grily, stoly a lavice. Nechybějí ale ani bohaté zásoby jídla a bečky s pivem.

"Jezdíme jsem už dvacet let a každým rokem něco do našeho vybavení přibude," vysvětloval návštěvník z Vídně, který do Brna přijel asi s dvaceti přáteli a dětmi. "Ale ženské necháváme doma," dodal.

Vedoucí kempu Start na Kývalce Josef Jelínek (Exit 182 z dálnice D1 Praha – Brno).  (13. srpen 2010)

"Dneska jsem si myslel že to bude klidná noc, ale Rakušáci si tady dovezli motor z nějakého auta a do toho pouštěli hudbu, což bylo ohlušující," popsal první noc vedoucí kempu Josef Jelínek.

S cizinci nejsou problémy

Obyvatelé několika málo okolních domů si ale podle něj nikdy nestěžují. "Oni tam mají návštěvníky také ubytovány, takže to musí snášet s náma," dodal Jelínek.

I když mnozí fandové se zdatně posilují alkoholem, k velkým střetům podle Jelínka nedochází. "Hosté z různých zemí, když si postaví své stany, tak už mezi sebe nechtějí často nikoho jiného pustit a pak by k rvačce dojít mohlo. Ale vždycky se nám v tom podařilo zabránit," řekl Jelínek.

Fanoušci brněnské Velké ceny v kempu Start na Kývalce (Exit 182 z dálnice D1 Praha – Brno).  (13. srpen 2010)

Vzájemné porozumění mezi jednotlivými národy si naopak chválila devíti členná skupina mladých lidí z rakouského Lince. "Zatím jsme se ještě s žádným cizincem nestačili seznámit, ale to ještě přijde. Minulý rok jsme se dobře bavili s hodně lidmi různých národů a nikdy k žádnému konfliktu nedošlo," popsala své zážitky Niky.

Na motorkáře dohlíží policisté

Kemp, který může pojmout až tři tisíce lidí, je pod stálým dohledem policie. Kromě motorkářů si tady totiž rozbili stan i muži zákona. V dřevěné budově si zřídil provizorní služebnu. "Když někdo například ztratí doklady, tak my jsme mu schopni přímo na místě dodat potvrzení. Zasahujeme pak když dojde k narušení veřejného pořádku, jako rvačky, neshody a podobně," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

"Když něco tady nejsme schopni vyřešit, tam můžeme poskytnou i jisté nadstandardní služby a odvést člověka, které si dal třeba jedno pivo, na oddělení v Rosicích," dodal.

Policisté v kempu Start na Kývalce (Exit 182 z dálnice D1 Praha – Brno).  (13. srpen 2010)

Jeho kolegové kontrolují řidiče každé motorky, která z kempu vyjede, jestli je opravdu jejím majitelem. "Kontrolují se třeba ale i dodávky, jestli se uvnitř neveze motorka a jestli ano, požadujeme opět doklady," vypočetl Malášek opatření, kterými chce police předejít krádežím.

Ceny stoupají

Oázou luxusních cen se každoročně při Velké ceně stávají brněnské hotely a restaurace. Chtějí si totiž přilepšit a přitlačily na peněženky turistů.

Plně vyprodaných téměř 1000 pokojů má například čtyřhvězdičkový Orea hotel Voroněž. Dvoulůžkový pokoj se snídaní v kategorii Superior ale stojí téměř 7000 korun, zatímco mimo akce necelých 4300 korun. "Je to zcela srovnatelné s ostatními hotely naší kategorie," tvrdí ředitel Josef Kulíšek.

Hotel Santon na Brněnské přehradě má také plno, i když hosté teď zaplatí za dvoulůžkový pokoj 3550, namísto 1980 korun.

Fanouškům motorismu z Itálie, Německa i Velké Británie zase chutná už od čtvrtka speciální pivo, vařené v restauraci a hotelu Pegas přímo před hosty. "Tržby za ubytování šly nahoru o polovinu a piva jsme zatím vytočili o 30 procent víc," sdělil jednatel podniku Oto Reichenbach.

Kempy stojí jen kvůli Velké ceně

O poznání levněji, alespoň při ubytování, je v kempech poblíž Masarykova okruhu, které existují prakticky jen kvůli Velké ceně. V kempu Start tak zaplatí motorkář se svým strojem a stanem za jednu noc čtyři stovky.

Jídlo je ovšem dražší než obvykle, protože půllitr piva stojí 40 korun a grilovaná klobása ještě o 50 korun víc. "Bratr má vedle kempu hospodářství a tak si aspoň trochu vylepší rozpočet," uvedl vedoucí kempu a bratr majitele Josef Jelínek. Stejný sezónní kemp je i na fotbalovém hřišti v Popůvkách.

Fanoušcí brněnské Velké ceny v kempu Start na Kývalce (Exit 182 z dálnice D1 Praha – Brno).  (13. srpen 2010)

Provozovatel Pavel Carda odhadl obsazenost asi na 1500 míst. "Pivo tu přijde na stále stejných 30 korun, léta jsme nezdražovali a navíc motofanoušci jídlu moc nedají," říká.

Ubytování se rezervuje dopředu

Za svůj nejdůležitější výdělek považuje tržby z letošní Velké ceny Robert Božek z kempu Oáza v Ostrovačicích. Za noc tu platí dospělý 80 korun, za motocykl 50 korun a stejnou částku za stan.

Už rok dopředu se pak musí při Velké ceně objednávat zájemci do ostrovačického hotelu U Nedbálků, stejně jako do kempu Hana ve Veverské Bítýšce. "Držíme stálé ceny a kvůli Velké ceně jsme nezdražovali," odmítá strategii hotelů ve městě majitelka Hana Musilová.

Na dvojnásobek běžné návštěvnosti se těší i recepční Jan Formánek z kempu Obora na Brněnské přehradě. Za jedno ze 160 lůžek v v bungalovech platí turista 180 korun, za apartmán pro čtyři pak 1050 korun.

,