Klíště

Klíště | foto: Profimedia.cz

Klíšťata už útočí, riziko nákazy je na jihu Moravy vysoké

  • 0
Klíšťata začínají být velmi aktivní. Hygienici už nyní zaznamenali první případy nákazy klíšťové encefalitidy. Právě jižní Morava patří k významným ohniskům onemocnění. Očkovat se dá ještě nyní.

Po vytrvalých deštích a nízkých teplotách přišly teplejší dny lákající do přírody. Lidé by ale měli být ostražití. Lesy a louky se totiž plní klíšťaty, která jsou nyní více než jindy v roce odhodlaná zakousávat se do kůže.

Největší výskyt infikovaných klíšťat Klíště na lidské kůži.

Nejvíce ohroženi jsou lidé na Brněnsku. "Nejatraktivnější rekreační lokality jsou právě klíšťaty nejzamořenější lesy v okolí Brna. Kolem Brněnské přehrady a dál proti proudu Svratky a Svitavy," řekla Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

Přírodní ohniska

Část Blanenska k Vírské přehradě, Útěchov, Soběšice a další severní části Brna, Brněnská přehrada, Pohádka máje a Veverská Bítýška, Vranovská přehrada, Bítovsko na Znojemsku.

Jižní Morava přitom patří k významným přírodním ohniskům klíšťové encefalitidy v zemi. "V uplynulých dvou týdnech jsme již zaznamenali první dva letošní případy tohoto onemocnění," upozornila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

Klíšťová encefalitida je vážné onemocnění, které provází zánět mozkových blan a může končit i smrtí. Onemocnění představuje rizika zejména pro střední a starší generaci. Může mít těžký průběh, případně i celoživotní následky. Zejména lidé, kteří se často pohybují v přírodě, mají být očkováni.

I když je optimální nechat se očkovat před či v průběhu zimy, hygienici i nyní doporučují včas zvážit tuto jedinou ochranu proti klíšťové encefalitidě.

Vakcíny jsou v těchto dnech na pultech lékáren běžně k dostání a zatím nehrozí jejich nedostatek, který nastal před třemi roky touto dobou.

"Momentálně jsou, žádný problém není," potvrdila Jana Weiserová z brněnského Zdravotního ústavu. Dodala, že by lidé měli při svých vycházkách do přírody používat i účinné repelenty.

Proti lymské borelióze očkování nechrání

Za poslední roky se výskyt encefalitidy, na níž neexistuje specifická léčba, příliš nemění. Každoročně ji dostane šest až sedm desítek Jihomoravanů.

Kromě encefalitidy hrozí i nákaza lymskou boreliózou. Proti té vakcína nechrání, onemocnění je však léčitelné antibiotiky. "U boreliózy se počty nemocných pohybují kolem pěti set případů v kraji za rok," přiblížila Vaverková.

Aktivita klíšťat začala už v dubnu, tehdy ale byla jejich infikovanost minimální. "Právě nyní se ovšem zvyšuje, neboť se začínají krmit na hlodavcích a zvěři, odkud se infikují," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Dagmar Hulínská.

Encefalitidu odhalí červená skvrna

Nejrizikovější období trvá do začátku června. Potom se situace zlepší, nejméně nakažených klíšťat i lidí je vždy hlášeno v srpnu, kdy je v přírodě minimum dospělců, kteří infekci přenášejí. Pak přijde ještě druhé maximum na podzim, to je ale nižší než to jarní.

Zarudnutí kůže, které se v místě přisátí klíštěte tvoří bezprostředně, představuje jen dráždivou reakci a během jednoho až tří dnů vymizí.

Pokud se naopak za několik dnů po odstranění klíštěte objeví červená skvrna, případně se od jednoho do dvou týdnů po odstranění dostaví chřipkové příznaky, bolesti hlavy a celková únava, je nutné vyhledat lékaře.