Klub Fléda splnil osm z devíti požadavků, které je nutné k obdržení certifikátu.

Klub Fléda splnil osm z devíti požadavků, které je nutné k obdržení certifikátu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Fléda paří naplno, ale s rozumem. Brněnský klub na to má certifikát

  • 9
Na akce v brněnské Flédě míří několikrát týdně stovky lidí. Atmosféra v klubu bývá často divoká. Fléda proto začala pracovat na tom, aby byla pro své návštěvníky bezpečnější. To se podařilo a brněnský klub na to jako první v Česku získal certifikát.

„Žádný klub o sobě nemůže tvrdit, že je bezpečný. Ale Fléda podnikla kroky k tomu, aby byla bezpečnější,“ upřesňuje Otakar Veselý z občanského sdružení Podané ruce, který je zároveň koordinátorem projektu Hard & Smart.

Bezpečnostní certifikát získal klub koncem minulého týdne na základě dvouleté spolupráce se sdružením.

Podmínky certifikátu

Bezpečná přeprava - informace o nočních linkách, zajištění taxi

Sex info - nabídka prezervativů, informace o pohlavních chorobách

Špunty do uší

Prevence dehydratace a přehřátí - dostupné nealkoholické nápoje

Školený personál - o účincích drog a zvládání krizových stavů

Alkohol info - o rizicích požití alkoholických nápojů, alkoholtestery

Bezpečná šatna

Drogové info - o rizicích požití drog, poradenství

Klidová zóna - možnost odpočinku

Security certifikát - proškolení pracovníků dohlížejících na akce

„Chtěl zvýšit bezpečnost pro své návštěvníky. Obecně se na kluby poukazuje jako na místa užívání alkoholu a drog. A Fléda, která spadá do těchto klubových standardů, se jako jediná v republice ozvala, že to chce řešit,“ popisuje Veselý. Podané ruce proto vytvořily projekt na základě obdobného evropského Party+.

Cílem Hard & Smart je snížit rizikové faktory v klubech a jiných nočních podnicích. Aby klub certifikát obdržel, musí splnit alespoň osm z desíti podmínek.

„Fléda splňuje devět bodů, poslední, security certifikát, nestihla splnit kvůli organizačním problémům. Avšak v budoucnu to napraví,“ říká Veselý.

U každého bodu je přesně dané, co musí klub pro jeho splnění udělat. Je to například proškolení zaměstnanců, úpravy interiéru a zavedení odpočinkové zóny, ale i zajištění informačních materiálů šířících osvětu.

Nová podoba hudebního klubu Fléda.
Nová podoba hudebního klubu Fléda.
Nová podoba hudebního klubu Fléda.

„Personál klubu byl proškolen akreditovanými školiteli třeba ohledně drog. Další podmínky jsme plnili formou dialogu. Klub má například nějaké možnosti pro odpočinkovou zónu a my zhodnotíme, zda jsou vyhovující, pobavíme se o tom,“ popisuje Veselý plnění podmínek.

Co se týče prevence, informační materiály připravily Podané ruce a na klubu bylo, jakou jim dá formu. „Stojany s informacemi nakonec budou na jednom baru, v šatně a klidové zóně,“ doplňuje Veselý.

Zásadní byly úpravy interiéru klubu. „Vytvořili jsme nový prostor pro šatnu, nové vchody na toalety a jejich osvětlení, hlavní změnou bylo odhlučnění klubu,“ vypočítává mluvčí Flédy Andrea Vojtěchovská.

Se snahou brněnského klubu je spokojený národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

„Považuji to za opravdu smysluplné preventivní opatření. Kluby jsou místem častého užívání drog. Kam jinam tedy vést prevenci,“ říká. Zároveň dodává, že se bude snažit k podobným aktivitám vyburcovat i jiné kluby a podniky v republice.