Výletní loď Pampeliška vozící turisty po Nových Mlýnech doplatila na aktuální...

Výletní loď Pampeliška vozící turisty po Nových Mlýnech doplatila na aktuální sucho, kmen stromu trčící ze dna jí rozpáral trup. | foto: Lodní doprava Břeclav

Zrádné sucho. Kmen schovaný pod hladinou na Nových Mlýnech rozpáral loď

  • 11
Tak nízkou hladinu lodníci na novomlýnských nádržích nepamatují. Výletní loď Pampeliška, která tady turisty vozila teprve první sezonu, na nedostatek vody o víkendu doplatila. Narazila na kmen trčící ze dna a ten jí rozpáral trup.

Oprava bude drahá. „Jen zajištění jeřábu, který loď vytáhne z vody, stojí padesát tisíc korun,“ naznačila Ivana Stránská z Lodní dopravy Břeclav.

Firma nemá jak poškozenou loď nahradit. Její druhé plavidlo sice zůstává v provozu, ovšem do některých přístavů nemůže vůbec zajíždět, protože má podstatně vyšší ponor. A při tak nízké hladině by lodníci riskovali další nehodu.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře je v nádržích skutečně neobvykle málo vody. Na vině je sucho. „V tuto chvíli je v dolní nádrži voda 80 centimetrů pod hladinou zásobovacího prostoru,“ poznamenal. A to je hodně znát. Nové Mlýny totiž nejsou moc hluboké. Zásobovací prostor je tvořen hlavně jejich velkou rozlohou.

Nad hladinu se tak vynořují torza stromů, které na místě rostly, než bylo zatopeno vodou. „Když se nádrže budovaly, něco se zjevně ošidilo. Stromy se asi kácely z náklaďáku. Běžná výška pařezu přece rozhodně není tři metry,“ říká jednatel Vodní záchranné služby Nové Mlýny Stanislav Hrdlička.

Zbytky stromů bude nutné odstřelit

Právě „zapomenutá“ torza stromů, která nejsou pod hladinou na první pohled vidět, ohrožují nejen lodě, ale třeba i surfaře nebo jachtaře.

Řešením je všechny překážky pod hladinou odstřelit. Dosud se takto odstraňovaly pouze jednotlivé stromy v rámci pravidelného výcviku vodních záchranářů i hasičů. Podle Hrdličky by ale nádrže potřebovaly kompletní očistu. Z vody by mělo jít na 45 pařezů a stromů.

Báňský úřad už minulý týden vydal povolení k odstřelu, které do deseti dnů nabude právní moci. Pak už zbývá dořešit, kdo odstřel zaplatí. Odhadem by mělo jít o zhruba dva miliony korun.

„Denně se dají zvládnout tři nebo čtyři odpaly. Samozřejmě se musí brát v potaz klimatické podmínky. Když je vítr, už je práce mnohem složitější pro potápěče, střelmistry i lodivody. S příchodem podzimu bude větrných dní přibývat. Bylo by dobré začít co nejdřív,“ poznamenal Hrdlička s tím, že finanční stránku by mělo řešit Povodí Moravy.

Jeho mluvčí Chmelař říká, že jsou v tuto chvíli nebezpečná místa označena bójkami. Co s nimi bude dál, se bude teprve řešit. „Aktuálně jsme větší odstřel neplánovali. Poslední incident je skutečně čerstvá záležitost. Budeme nejdříve vyhodnocovat další postup,“ oznámil.