Kostnice u kostela sv. Jakuba v Brně, na snímku znalec brněnského podzemí Aleš...

Kostnice u kostela sv. Jakuba v Brně, na snímku znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vyrazilo nám to dech, líčí objevitel druhé největší kostnice v Evropě

  • 37
Před několika lety objevil znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda pod kostelem svatého Jakuba obrovskou kostnici, která patří k největším v Evropě a stala se jednou z turistických atrakcí Brna. O tom, jak fascinující a zároveň strašidelný prostor Svoboda odkrýval, nyní vydává knihu.

Zhruba padesát tisíc lidských pozůstatků skrývala po dlouhá léta kostnice pod brněnským kostelem svatého Jakuba, kolem kterého denně proudí desítky lidí.

Tak ostrý kontrast mezi životem nahoře a ohromným královstvím smrti pod tenkou slupkou městské dlažby nejlépe pochopíte, pokud se do krásně upravené, v roce 2012 zpřístupněné kostnice půjdete podívat.

Kniha Kostnice u svatého Jakuba

Takhle vypadá přebal nové knihy znalce brněnského podzemí Aleše Svobody...
Kniha o svatojakubském podzemí je plná fotografií. Tahle je například úplně...

O prázdninách vyšla kniha znalce brněnského podzemí Aleše Svobody, který se v roce 2011 zasloužil o objev unikátní památky, druhé největší kostnice v Evropě. Inicioval i její zpřístupnění v roce 2012. Publikace vyšla v nakladatelství Omega a její doporučená cena je 449 korun.

Anebo když nahlédnete do knihy jejího čelného objevitele Aleše Svobody, který v ní popisuje i okamžiky, kdy prvně fascinovaně hleděl na tajemství zdejších podzemních prostor.

„Po odklizení další kosterní výplně se chodba začala mírně zužovat a poslední vrstva lidských ostatků zakrývala volný a temný prostor. A to, co jsme po jeho nasvícení spatřili, doslova vyrazilo dech všem přítomným. Před námi se otevřela obrovská prostora tvořená třemi sklepními komorami, kompletně vyplněná kostmi a lebkami v neodhadnutelném množství. Ležely zde hromady tělesných ostatků v místech, která do té doby zůstávala veřejnosti utajena,“ svěřuje se ve své knize autor.

A jeho slova potvrzuje na přebalu také historička Milena Flodrová. „Brněnská kostnice není pouze lokálním fenoménem... Velikostí se zařadila na druhé místo v Evropě, hned za pařížské katakomby,“ píše přední znalkyně nejen brněnských dějin.

Unikátní příběh kostnice popsal autor nanejvýš zasvěceně, vysvětlil přitom i duchovní a odborné důvody, proč byla kostnice zpřístupněna veřejnosti.

„Kostnice sloužily v minulosti po celé Evropě především jako ,skládky kostí‘, tedy jako odkladiště lidských ostatků z vykopaných hrobů. Pomáhaly uvolnit místo na městských hřbitovech dalším pohřbům a nebyly určeny k vystavování a veřejné prezentaci,“ vysvětlil Svoboda.

Prohlédněte si kostnici

„V barokní době se však funerálních témat a mysteria smrti začalo využívat cíleně. Smrt, boží soud, peklo a nebe byla témata úzce spojená s křesťanským duchovním životem a věřící obyvatelstvo doslova fascinovala,“ popsal historické důvody, které vedly i k současné podobě zpřístupněné památky.

Cenné jsou ale i další části knihy, v nichž autor vysvětluje pohřební rituály. Věnuje se i svátostkám, maličkým medailonkům s náboženskými motivy, jež se dávaly mrtvým, našly se v kostnici a jsou zde nyní také vystaveny.

Zmiňuje se rovněž o příčinách smrti a lékařských zákrocích zjištěných při antropologickém výzkumu v kostnici. Přidává překlady cenných náhrobků brněnských měšťanů, které se také našly pod kostelem.

A popisuje rovněž takřka detektivní příběh ostatků Raduita de Souches, obránce Brna před Švédy v 17. století. Tato část historie navíc na své úplné vyluštění ještě čeká. Snad se objasní při zkoumání další části podzemí kostela.