Jiří Hauska (v černém) získal v Číně po jedné medaili z každého kovu. | foto: Archiv Jiřího Hausky

Knihkupec přivezl z Číny titul mistra světa v bojovém umění

  • 2
Jiří Hauska, v civilu vedoucí knihkupectví, se stal mistrem světa v bojovém umění wu-šu. Je to podobné, jako kdyby český střízlík porazil v japonském národním sportu sumó všechny tamější bojovníky. Brňanovi se to povedlo ve wu-šu (jiný název pro kung-fu), které má podobné postavení v Číně.

Hauska se přímo v kolébce tohoto sportu stal mistrem světa. Wu-šu je umění staré více než dva tisíce let a čínské národní dědictví, které vzniklo ve známém klášteře Šaolin. Přesto se jeho světový šampionát konal teprve potřetí.

"Čína se v tomto sportu teprve nedávno otevřela Západu a letos uspořádala i mistrovství, kam mohl přijet kdokoliv z celého světa," přibližuje Hauska.

Do čínského města Shiyan nakonec dorazilo více než tři tisíce reprezentantů ze sedmdesáti zemí světa.

Zlatá míří do Brna

Hauska si velké vítězství a zlatou medaili odvezl v kategorii nan quan, což v překladu znamená "jižní pěstní formy".

Kromě toho vybojoval s kolegou Martinem Rohelem ještě stříbrnou v disciplíně duilian (simulovaném boji) a bronzovou v kategorii "ostatní dlouhé zbraně".

Nedařilo se to však jen jemu. Čeští reprezentanti z čínské mise vydolovali dohromady osm cenných kovů. A další bojovník skončil druhý na mistrovství Evropy, které se konalo ve stejném listopadovém termínu v Polsku.

"Na tento rok budou čeští závodníci velmi rádi vzpomínat. V republice má toto bojové umění poměrně solidní členskou základnu, naši zástupci se jen dlouho nemohli na mezinárodní úrovni prosadit," odmítá označení úspěchu za senzaci Hauska.

Ačkoliv Češi v Číně republiku proslavili tak, jak se to zástupcům jiných odvětví hned tak nepovede, wu-šu je rozhodně neuživí.

I část nákladů na dalekou cestu si hradili ze své kapsy. "Svaz nám zaplatil letenky, ale třeba peníze na ubytování nebo jídlo už šly z peněženek každého z nás," vysvětlil Hauska.

Mistr vede hned dvě školy

Devětadvacetiletý sifu, což je čínské označení pro učitele kung-fu, v civilu pracuje jako vedoucí brněnského knihkupectví Dobrovský, o volných chvílích předává svoje zkušenosti další generaci zápasníků. Vede školy v Brně i Vyškově.

"V Brně máme spíš dospělé studenty, ve Vyškově převažují děti. Podle mě za zájmem mladých lidí stojí popularizace kung-fu ve filmech a médiích vůbec. Je to bojové umění, které je vidět, a zájem o něj stoupá," říká Hauska.

"Existuje mnoho různých stylů, a přestože se v nich dnes pořádají soutěže, wu-šu není a nebude sportem v pravém slova smyslu. Zůstává uměním a životním stylem s hlubokou filozofií."