Jižní Moravu povedou lidovci a ČSSD. Na snímku staronový hejtman Michal Hašek (ČSSD) a lidovec Stanislav Juránek.

Jižní Moravu povedou lidovci a ČSSD. Na snímku staronový hejtman Michal Hašek (ČSSD) a lidovec Stanislav Juránek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jihomoravští lidovci si s ČSSD dělili posty, koalici stvrdí ve čtvrtek

  • 1
Krajská vláda na jihu Moravy tvořená ČSSD a lidovci dostává konkrétní obrysy. V pondělí sociální demokraté schválili návrh koaliční smlouvy, KDU-ČSL o něm bude jednat v úterý odpoledne. Zastupitelstvo se poprvé sejde 23. listopadu.

Ve smlouvě si obě strany rozdělily jednotlivé oblasti krajské politiky. ČSSD obsadí v radě sedm míst, KDU-ČSL čtyři. Staronový hejtman Michal Hašek (ČSSD) si pod sebe vzal ekonomiku, rozpočet, zemědělství a zdravotnictví.

"Náměstek Václav Božek bude mít na starosti regionální rozvoj a investice, další náměstek Zdeněk Pavlík dopravu a majetek," popsal Hašek resorty, kterým se budou věnovat jeho straničtí kolegové.

Další čtyři radní za ČSSD dostanou oblast životního prostředí (Jaroslav Parolek), sociálních věcí (Marek Šlapal), sportu, mládeže a školství (Jiří Janda) a kultury a památkové péče (Bohumila Beranová).

Lidovci budou mít také dva náměstky, ale jen dva radní. Prvním náměstkem se stane Stanislav Juránek, který si pod sebe znovu vezme oblast školství. Další náměstek bude mít na starosti územní plánování a zbylí dva radní vnější vztahy a rodinnou politiku a znovu kulturu a památkovou péči. Konkrétní úkoly pro jednotlivé radní, jejichž oblasti se překrývají, koalice ještě doladí.

Macek se s radním nespokojí, chce být náměstek

Zatímco u ČSSD jsou však jména radních jasná, lidovci o nich budou ještě jednat. Minulý týden schválil klub zastupitelů jako náměstky Juránka spolu s Romanem Celým a jako radní Davida Macka a Jiřího Němce.

Proti tomu se však postavil Macek, který díky preferenčním hlasům poskočil při volbách z 11. místa kandidátky na druhé a chtěl získat post náměstka.

"Jsem přesvědčen, že obsazení postů KDU-ČSL v radě má odpovídat pořadí kandidátů ve volbách," říká Macek.

Podle něj se část lidovců snaží obejít rozhodnutí voličů kvůli partajním kšeftům. A upozorňuje, že nominace do rady by měl schválit ještě krajský výbor strany.

Celý to však popírá. "Fungujeme na základě principu subsidiarity, což znamená, že se rozhodnutí přijímají na nejnižší úrovni," podotkl Mackův konkurent.

V podobné pozici jako Macek je i starosta Olešnice Zdeněk Peša. Ten jako nestraník přeskákal díky preferenčním hlasům z 22. místa na třetí. Klub KDU-ČSL jej však v kandidatuře na post radního nepodpořil.

Zastupitelstvo se sejde 23. listopadu

Konkrétní jména by měli lidovci definitivně potvrdit v úterý odpoledne. Nejpozději ve středu by pak i oni měli schválit návrh koaliční smlouvy. "Dokument podepíšeme ve čtvrtek v poledne na krajském úřadě," dodal hejtman Hašek.

Dohoda bude obsahovat i pasáž, podle které se ČSSD ani KDU-ČSL nesmí spojit s jinou stranou a přehlasovat tak svého koaličního partnera. Platit to bude sice pro obě strany, je to však především pojistka lidovců, aby se sociální demokraté nespojili s komunisty.

Odpoledne se pak Hašek sejde ještě se zástupci KSČM, se kterými podepíše ČSSD dohodu o podpoře vybraných částí jejich programu.

"Týká se to třeba podpory podnikání, infrastruktury, investičních příležitostí, budování podnikatelských zón, rozvoje venkova, podpory venkovských spolků, vinohradnictví, zdravotnictví jako veřejné služby a tak dále," jmenoval několik bodů z šestistránkového dokumentu Hašek.

Ten také svolal ustavující zasedání krajského zastupitelstva na pátek 23. listopadu. Hašek tak rozhodl poté, co Krajský soud v Brně zamítl zbylé dva návrhy na neplatnost voleb.

Stejně jako v prvním případě, který byl zamítnut už minulý týden, soud potvrdil chyby okrskové volební komise při počítání preferenčních hlasů. Zároveň však konstatoval, že pochybení byla tak malá, že to výsledek voleb ani rozdělení křesel v zastupitelstvu nijak neovlivnilo.