k vytvoření koalice ODS a ČSSD přispěl na Brně-jihu komunistický zastupitel Vítězslav Klabík. Ilustrační foto

k vytvoření koalice ODS a ČSSD přispěl na Brně-jihu komunistický zastupitel Vítězslav Klabík. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Koalice v Brně-jihu vznikla jen s přispěním komunistického zastupitele

  • 0
Radnici Brna-jihu bude vládnout koalice ODS a ČSSD. Ta však prošla jen díky hlasu komunistického zastupitele Vítězslava Klabíka. Tamní ODS tak popudila nejen své vedení v Brně, ale porušila i usnesení kongresu strany. To spolupráci s komunisty při skládání radničních koalic zakazuje.

Před komunálními volbami se na hlavu starosty Josefa Haluzy (ČSSD) snesla kritika od všech stran, včetně ODS. Radnice podle nich špatně komunikovala s občany a málo se starala o čtvrtě Heršpice a Dolní Přízřenice. To málem vedlo k jejich odtržení od Brna.

Radomír Jonáš (ODS)

Bývalý náměstek primátora Richarda Svobody (ODS) na radnici před šesti lety prosadil kontroverzní směnu lukrativních pozemků v majetku města za pasáž Jalta.

V roce 2009 se ukázalo, že pasáž je zchátralá a investice na opravy se vyšplhají na 360 milionů korun. Město se dodnes pokouší Jaltu prodat. Bez úspěchu.

V letošních volbách byl Jonáš lídrem ODS na Brně-jihu a stal se místostarostou. Vrátil se tak na vysoký politický post.

Kritici ČSSD po volbách plánovali vytvoření pětičlenné koalice ve složení TOP 09, KDU-ČSL, Starostové a Nezávislí, Věci veřejné a jeden člen ODS. S lídrem tamní občanské demokracie Radomírem Jonášem však jednat nechtěli.

"Jeho podnikatelské aktivity v minulém období vedly k rozdělení obyvatel Brna-jihu," popsal jednání zastupitel TOP 09 Petr Stehlík.

Narážel na Jonášovo napojení na firmy Reko a.s. a Komfort a.s., které mají stavět obytné domy na Slunné louce a v Komárově. Právě kvůli těmto stavbám občané protestovali a dohnali Brno-jih až k referendu.

Minulý čtvrtek se na ustavujícím zastupitelstvu opět sešli lidé s transparenty. "Hanba ODS!" vyjadřovali své rozhořčení.

Sdružení Samostatný jih, které je proti výstavbě v Komárově, požádalo staronového starostu Haluzu, aby zřídil pracovní komisi připravující vytvoření samostatné městské části. Opozice také kritizovala zřízení nové placené funkce radní, kterou získala bývalá místostarostka Anna Böhmová (ČSSD).

Šéf brněnské ODS Blažek chce věc řešit na domácí půdě

Nová koalice přinesla neklid i do ODS. Minulý týden rezignoval její hlavní manažer Jiří Kočí na funkci v místním sdružení na Brně-jihu a přehlásil se do Prahy. Zastupitel Petr Hepnárek (ODS) dopředu odmítl koalici v čele s Haluzou podpořit. Spolu s ostatními zástupci původní "protihaluzovské" koalice opustil při hlasování sál.

Přestože byla volba tajná, z toho, že všech deset přítomných zastupitelů ČSSD, ODS a KSČM hlasovalo pro. Je tedy zřejmé, že koalice vznikla za podpory komunistů. To je však v rozporu s usnesením kongresu ODS, který takovou spolupráci zakázal.

Předseda brněnské ODS Pavel BlažekS nynějším místostarostou Jonášem se spojil šéf brněnské ODS Pavel Blažek. "Intenzivně hledáme takové politické řešení. Mým cílem je, abychom vzniklou situaci vyřešili v Brně, bez nutnosti zásahu vyšších stranických struktur," komentoval situaci na Brně-jihu Blažek.

Straně v Brně-jihu hrozí ztráta licence

Čerstvý místostarosta Jonáš se s redaktorkou MF DNES nechtěl bavit. Starosta Josef Haluza odmítl, že by jím vedená koalice jakkoli spolupracovala s KSČM. "Nemyslím si, že by koalice ČSSD a ODS měla být nestabilní," dodal.

Krajský šéf ODS Jiří Kadrnka souhlasí s Blažkem, že by si situaci měla vyřešit sama brněnská pobočka strany.

"Hlasování jednoznačně proběhlo tak, že bez KSČM by koalice nevznikla," potvrdil Kadrnka a dodal, že by oblastní rada měla situaci řešit co nejrychleji.

Pokud se místní ODS nepodaří prokázat, že koalice může vládnout i bez podpory komunistů, mohla by i přijít o licenci.