Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb přijel do Brna vlakem

Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb přijel do Brna vlakem | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kocáb viděl brněnský Bronx, jednal o pomníku romského holokaustu

  • 26
Nový ministr pro lidská práva Michael Kocáb navštívil Brno. Mimo jiné se podíval do sociálně vyloučených lokalit v centru města, kde navštívil holobyty, Muzeum romské kultury i základní školu. Jeho tajemník uvedl, že se významně přiblížila dohoda o stavbě pomníku romského holokastu na Blanensku.

"Představu, jak problémy řešit, ještě nemám, to bych byl velkej amatér, kdybych po deseti dnech přišel s nějakou ucelenou koncepcí," řekl Kocáb.

"Dělám si obrázek," vysvětlil cestou do centra brněnského "Bronxu" Kocáb. Jeho první kroky z nádraží vedly do holobytů v Bratislavské ulici. Podle něho totiž nový ministr nemůže úřadovat od zeleného stolu, ale s problematikou se musí seznámit. "Zkušenost je nepřenosná a já ji zatím nemám," podotkl Kocáb.

Oprýskaná omítka, netěsnící okna a staré dveře. Tak vypadá pětačtyřicet holobytů v Bratislavské. "Dostane se sem každý feťák nebo bezdomovec," ukazuje David Oplatek z Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách na zapáchající a špinavé schodiště vedoucí k bytům v prvním patře.

"Pojďte dál na kafe, pane ministře"

"Jen se pojďte podívat, jak to tady vypadá," zve ministra na návštěvu svého domova postarší muž z prvního patra pavlače. V nevětrané malé místnosti bydlí několik lidí a všude je nepořádek. "Katastrofa," popisuje návštěvu bytu Kocáb a slibuje majiteli bytu, že mu koupí kytaru.

I v holobytech se však dá slušně žít. Na návštěvu celou delegaci zve i pětapadesátiletá Gizela Šarajová. Téměř dvacet lidí vměstná do svého malého bytu a všem nabízí víno a kávu. "Tady je to příjemné," pochvaluje si Kocáb a míchá lžičkou kávu.

I v tomto holobytu bydlí několik lidí, všude je ale čisto a uklizeno. "Vyvrací to stereotypy. Romská rodina žije v čistotě, zatímco neromská v naprostém nepořádku," podotkl Kocáb.

Šarajová je vdova a v Bratislavské žije s nejmladší dcerou a vnuky. Za malou místnost platí 1 300 korun na osobu měsíčně.

Kocáb v Brně navštívil ještě Muzeum romské kultury, základní školu a vernisáž fotografií vystěhovaných romských rodin ze Vsetína. "I kdybych měl navštívit všech třináct sociálně vyloučených lokalit v republice, rozhodně to není ztráta času," míní ministr.

Památník romského holokaustu asi bude

Kocáb se navíc dohodl, že Muzeum romské kultury by mělo spravovat památník obětí romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. S majiteli pozemků jednal o odkupu, schůzka skončila shodou. Smlouvu ale strany nepodepsaly, protože zbývá dohodnout další podrobnosti, hlavně výměru. "Obě strany chtějí totéž," uvedl tajemník Petr Koubek.

Hodonín má pro moravské Romy silný pietní význam. Tamním táborem prošlo v době nacistické okupace 1 375 romských vězňů, z nich 207 zemřelo a přes 800 bylo převezeno do Osvětimi. Na místě je dnes malý památník, centrum holokaustu by však význam místa posílilo.

"Českou republiku by to prezentovalo jako zemi, která problematiku romského holokaustu bere vážně," řekla dříve Kocábova předchůdkyně Džamila Stehlíková.

,