Čerstvě spuštěný projekt pojmenovaný Rozpočetobce.cz umožní lidem jednoduše zjistit, za co města utrácela (ilustrační snímek).

Čerstvě spuštěný projekt pojmenovaný Rozpočetobce.cz umožní lidem jednoduše zjistit, za co města utrácela (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kolik města utratila, jde zjistit na webu jediným kliknutím

  • 2
Brno nebo třeba malá obec Křenovice na Vyškovsku mají stejnou povinnost - svůj rozpočet musejí zveřejnit na webu. Mnohdy ale na internetu visí jen nesrozumitelné tabulky nebo naskenované dokumenty. Díky projektu Rozpočetobce.cz by ale teď měl číslům porozumět každý.

Za devět let od začátku nového tisíciletí vzrostl dluh města Brna o celých pět miliard korun. Znojemský městský rozhlas a televize v roce 2009 přišly na 390 tisíc a Vyškov o rok předtím utratil za městskou policii 10 milionů korun.

Ač rozpočty musejí podle zákona obce zveřejňovat na svých webech, zjistit třeba zmíněná čísla by zájemce ještě před měsícem stálo hodně klikání na internetu a lovení v nepřehledných tabulkách.

Čerstvě spuštěný projekt pojmenovaný Rozpočetobce.cz to ale chce změnit. Stačí vepsat jméno kýžené obce do jediné velké kolonky a kliknout na tlačítko hledat.

Rozpočetobce.cz

Neziskový projekt založili Roman Řípa a Jan Řezáč před rokem.

Web, který se snaží zpřístupnit rozpočty všech obcí v Česku v co nejsrozumitelnější podobě, dotací podpořila americká ambasáda. Zatím zpřístupňuje všechny rozpočty z let 2000 - 2009. Do června by měla být dostupná i čísla za předchozí dva roky. 

Údaje projekt čerpá z databází ministerstva financí.

"Každý u nás jednoduše několika stisky počítačové myši zjistí, kolik jeho volení zástupci utratili třeba za opravy chodníků nebo věnovali kultuře. Varovné údaje už nebudou zašmodrchané v šílené změti pojmů a čísel, kterým lidé nerozumí, a jsou kvůli tomu okrádáni," vysvětlil jeden ze spoluzakladatelů projektu Jan Řezáč.

Weby obcí často nestačí, údaje berou z ministerstva

Když ale mladý webový vývojář z Brna před rokem kývl na nápad svého dnešního spolupracovníka Romana Řípy, netušil, jak těžké bude potřebná data shromáždit.

"Města rozpočty na web věší přesně podle zákona. Ten ale už neříká, v jakém formátu mají dokumenty být," vysvětlil problém, který řeší i další iniciativy, Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti dlouhodobě se věnujícího otevřenosti státní správy.

Například na webu Znojma se tak občan dočká jen naskenovaných papírových dokumentů. Pokud chce z nich čísla získat pro další použití, nezbývá, než je cifru po cifře přepsat.

"Víme, že to není ideální. Chystáme se vytvořit nový web, který umožní čísla z rozpočtu porovnávat za jednotlivé roky, filtrovat i zobrazit v grafech," slibuje brzké zlepšení Michal Plaček ze znojemské radnice.

Aby Řípa a Řezáč ale nemuseli čekat, až se k podobnému kroku odhodlají všechny obce v Česku, nezbývalo, než na to jít jinak. "Rozpočtové údaje si od obcí naštěstí žádá i ministerstvo financí. To je sice zveřejňuje s půlročním zpožděním a v člověku nesrozumitelné podobě, ale my je konečně dokážeme strojově zpracovat," řekl Řezáč.

Hledají ekonomy, kteří tabulky "rozšifrují"

Dodává, že do konce března tak v jejich projektu budou krom let 2000 až 2009 dostupné i rozpočty na rok 2010, do června pak i ty z roku 2011. Informatik Řezáč to ale vidí jen jako začátek komplikovaného úkolu.

"S technickou částí jsme si poradili dobře. Teď ale nutně potřebujeme ekonomy, kteří nám dokážou pomoct srozumitelně vyložit, co přesně která kolonka rozpočtů znamená, a dopátrají se, proč je v ní to podezřele obří či tak malé číslo," říká Řezáč. Pro řadu občanů to přitom zůstane jediný způsob, jak rozpočet svého města rozšifrovat.

Například na webu brněnského magistrátu se totiž i do budoucna dočká jen záplavy excelových tabulek. "Změnu zatím neplánujeme. Vývoj jde pořád dopředu, a pokud bychom se ho snažili stíhat, nedělali bychom nic jiného. Soustředíme se spíše na obsah než na formu," zdůvodnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.