Komár. Ilustrační foto

Komár. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Komáři se přemnožili, hrozí kalamita

  • 4
Teplo a vlhko, které se nyní drží v lesích i na loukách jižní Moravy, prospívá nejen houbám. V tůních se po letních bouřkách ve velkém líhnou larvy komárů. Přemnožily se na několika místech v povodí Dyje, nebezpečí komáří kalamity je u Hodonína.

"Srážky byly v minulých dnech lokální, a proto i výskyt komárů není plošný. Jsou to spíš jednotlivá místa. Bezprostřední nebezpečí kalamity je u Hodonína v mokřině u přístavu, kde se vytvořilo více tůní. Lidé by se tady měli chránit repelenty," informoval Jiří Šebesta z krajské hygienické stanice, který výskyt komárů v kraji dlouhodobě monitoruje.

Proti komárům bojují postřikem

Nejvíc komárů v Hodoníně je kolem Očovských luk a jezu. Zdejší radnice už najala firmu, která larvy zlikviduje.

"Máme domluvený postřik proti těmto larvám s firmou Chavet. Další postřiky pak budeme plánovat podle počasí a aktuální situace," uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. - čtěte Komáři musí z jihu Moravy pryč, aby zůstali turisté

Další tůně osídlené komářími larvami jsou v lesích od Novomlýnských nádrží až po Břeclav. Na přemnožené komáry lze narazit v Horním lese na Břeclavsku, kolem Lanžhota na soutoku řek Dyje a Moravy, v okolí Tvrdonic a v přírodní rezervaci Křivé jezero.

"Tam se s tím nedá nic dělat, Křivé jezero je přírodní rezervace," dodal Šebesta.

I klíšťata jsou aktivní

Naopak množství klíšťat a problémů s nimi spojených se na jižní Moravě průměru nevymyká. "Monitorujeme jen nemoci spojené s nákazami od klíšťat. Hlavně encefalitidu, která je závažná a vypovídá o sezoně nejvíce," uvedla Renata Vaverková, vedoucí epidemiologického odboru krajské hygienické stanice.

Letos zatím v kraji onemocnělo klíšťovou encefalitidou osm lidí. Stejně jako loni. Teplé a vlhké počasí, které vyhovuje komárům, nemá na rozmnožení klíšťat vliv.

"Rodí se jen dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Riziko nákazy ovlivňuje například přemnožení drobných hlodavců, třeba hrabošů, protože na klíště vir přejde, když saje jejich krev," vysvětlila Vaverková.

Český hydrometeorologický ústav a Státní zdravotní ústav aktualizují před každým víkendem na svých stránkách údaje o aktivitě klíšťat. O minulém víkendu bylo hlášeno velké riziko, a minulý pátek dokonce nejvyšší, tedy pátý stupeň. Aktuální předpověď pro následující víkend bude známa ve čtvrtek ve 14 hodin.