Komárů letos bude málo, sucho nemá obdoby. Ilustrační snímek

Komárů letos bude málo, sucho nemá obdoby. Ilustrační snímek | foto: AP

Komárům vyschla líhniště, na jižní Moravě jich bude tisíckrát méně

  • 4
Letošní jaro je v povodí Dyje a Moravy nebývale suché. Díky tomu vyschla i místa, kde se každoročně líhnou komáři. Pokud vydatně nezaprší, situace se nezmění. Léto se tak obejde bez nepříjemných houfů komárů. Zato klíšťatům se daří.

"Letošní sucho nemá obdoby. Tento rok bude stokrát až tisíckrát méně komárů než jindy," řekl Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice, který na jižní Moravě sleduje stav komárů od roku 1995.

Sucho podle něj nastalo i před pěti a čtyřmi lety, naposledy vloni. Letošnímu suchu se to ale nevyrovná. Nedostatek komárů neohrozí ani místní ekosystém. "Komáry se živí ptáci a netopýři, larvami ryby a čolci. Nejsou ale na nich závislí, výskyt komárů je vždycky dost proměnlivý," uvedl Šebesta.

Klíště - ilustrační foto

Teplé počasí a sucho ale nahrává klíšťatům, které přenáší nebezpečný zánět mozkových blan. Na jižní Moravě se jen za letošek už objevily dva případy nákazy encefalitidou. Ročně se pak objeví až devadesát případů encefalitidy a čtyři sta případů boreliózy.

"Dva případy encefalitidy jsou na tuto roční dobu běžné číslo. Kolik lidí se ale zatím nakazilo boreliózou, nevíme, její inkubační doba je totiž delší," vysvětlila Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

Zájemci si mohou "svoje" klíště nechat vyšetřit

V posledních letech se v regionu objevila nová nemoc, kterou přenáší klíšťata. Ehrlichióza. Za jejím výskytem nestojí nový vir, ale lepší možnosti diagnostiky. "Projevuje se horečkami a změnou krevního obrazu. Setkáváme se s ní ale zřídka a má příznivý průběh léčby," uklidňuje Vaverková.

Kdo si přinese domů klíště a nechce čekat, až onemocní některou ze zmíněných nemocí, může své klíště nechat vyšetřit. V Brně provádí diagnostiku DNA parazita společnost Elisabeth Pharmacon. "Klíště může klient přinést nebo poslat poštou. Do tří dnů se dozví, jestli bylo nakažené," popisuje doktor Omar Šerý.

Laborantka Masarykovy univerzity v Brně Lýdia Vargová

Laborantka Masarykovy univerzity v Brně Lýdia Vargová vyšetřuje klíšťata, zda jsou nakažená.

Podle něj je letos každé třetí klíště, které k němu do laboratoře dorazí, nakažené borélií. Před rokem bylo infikované jen každé šesté. Vyšetření vyjde od pěti set do dvanácti set korun.

Aktivitu klíšťat sleduje v Praze Tomáš Vrábník z Českého hydrometeorologického ústavu. Dvakrát týdně podle teploty, srážek a vlhkosti zveřejňuje na internetových stránkách, jak se klíšťata chovají.

"Klíšťatům vyhovují teploty mezi patnácti a pětadvaceti stupni a vlhkost tak akorát. Letošní sucho je nemůže ohrozit, potřebují hlavně vlhký lesní porost a na ten stačí i rosa," říká Vrábník.

Na jaře jsou podle něj klíšťata nejaktivnější, zato červencová vedra jim nesvědčí a probouzí se znovu až na podzim.