Redaktorka MF DNES Jana Ustohalová se pokusila zapsat svoji tříletou dceru do

Redaktorka MF DNES Jana Ustohalová se pokusila zapsat svoji tříletou dceru do jedné ze školek v městské části Brno-střed. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vystáli jsme s rodiči frontu na školku v Brně. S kojencem a v metelici

  • 23
Boj o místa ve školkách v Brně-střed vrcholí. Ve středu či ve čtvrtek museli rodiče dětí z městské části odevzdat přihlášky. Redaktorka MF DNES vyzkoušela, jaké to je, dostat do mateřské školy své dítě.

Lidé létají na Měsíc. Na Mars posílají roboty. Dokážou přežít seskok ze čtyřiceti kilometrů. Ovšem pokud chci v internetovém 21. století dostat svoje dítě do státní školky v městské části Brno-střed, musím se osobně dostavit s přihláškou v určenou hodinu a den na konkrétní adresu.

Navlékám do kombinézy tříletou dceru a půlročního kojence a brodím se na tramvaj sněhem, marastem a vodou, v něž se přes noc změnily neprohrnuté chodníky. Hustě chumelí.

Na jedno místo se hlásí šest dětí

Šanci na podání přihlášky mám pouze dva dny v tomto týdnu, protože tak to určila všem svým školkám radnice Brna-střed. Míříme do Mateřské školky Pod Špilberkem, zřejmě nejžádanější v centru města.

Zápisy do školek v Brně

Přihlášky do mateřských škol v Brně-střed mohli rodiče odevzdávat jen 13. a 14. února.

Rodiče dětí z ostatních městských částí využijí elektronického zápisu, který pořádá magistrát. Podrobnosti na www.zapisdoms.brno.cz

Je vyhlášená hlavně svou velkou zahradou, vstřícnými učitelkami a příjemným prostředím. Má však jenom tři třídy.

"Loni jsme brali dvacet pět dětí a přišlo nám sto čtyřicet pět přihlášek," řekla mi už před několika týdny ředitelka. Jsem odhodlaná to zkusit, i když tříleté dítě má pouze teoretickou šanci se dostat. Ale naděje umírá poslední, říkám si.

Otevírám dveře do školky a vida - není bezbariérová. Kočárek ještě do prvních schodů vystrkám, na dvoře už však čekají druhé, strmé, a tak nezbývá než v neustávajícím sněžení vyndat půlročního synka ven, za ruku vzít dcerunku a s oběma vybalancovat po schodech.

Nahoře se spořádaně řadím do fronty asi deseti rodičů třímajících v ruce přihlášku. Prima, říkám si, taky ještě mohlo lít jako z konve, ten sníh není tak zlý.

Matky nabízí za přijetí cokoliv

Ve frontě potkávám známou, učí na filozofické fakultě. Její čtyřletý syn se loni nedostal v centru nikam, tak to zkouší letos znovu.

"Byla jsem dnes už i v jiné velké školce tady blízko. Na vlastní uši jsem slyšela, jak jedna maminka nabízela ředitelce, že kdyby její dítě přijala, tak věnuje školce nějaké podložky nebo cokoliv zařídí," říká známá.

K tomu popisuje, jak prý matky v některých okrajových částech Brna ze zoufalství nabízí cokoliv, jenom aby se jejich dítě dostalo do státního zařízení. Vytanul přede mnou film Forrest Gump a hláška ředitele školy: "Chlapče, mamince na tvém vzdělání opravdu záleží."

V Bystrci zase loni museli k zápisu do jedné školky povolat městskou policii, tak moc se roztrpčení rodiče dožadovali přijetí svého děcka.

Podobné horory mi v poslední době vypravovalo mnoho mých kamarádek, které potvrzují, že nabídky různých služeb nebo sponzorských darů jsou běžné. Poslední slovo při přijetí má totiž podle zákona vždy ředitel nebo ředitelka školky.

Radnice městské části Brno-střed však nikde problém nevidí a počet míst považuje za dostatečný. "Šanci na umístění v jedné z pětadvaceti školek v centru má každé dítě starší tři a půl roku," řekl mi mluvčí radnice Roman Burián. Starosta Libor Šťástka (ODS) raději místo navýšení kapacity školek vymyslel slevovou Kartu Brňana.

Pro verdikt si zase musí všichni přijít osobně

Konečně na nás přichází řada a usedám v kanceláři. Za dvě hodiny po otevření už se tu na stole kupí hromádka asi třiceti přihlášek. "Zájem je asi stejný jako loni," komentuje to příjemná paní. Vezme si přihlášku, odpoví na všechny moje otázky a dodává, že pro výsledek přijímacího řízení si máme přijít 5. března. Opět osobně.

Loučím se a vůbec nedoufám, že moje tříleté dítě místo ve školce dostane. Se stejnými obavami na mě hledí i pořád delší a delší řada rodičů za mnou. Ještě že máme našetřeno něco peněz a můžeme si dovolit soukromou školku. Co však mají dělat rodiče, kteří na privátní školku nemají?

,