Do Punkevních jeskyní míří hudba. Podobně jako při bubenickém sletu u Křišťálového jezírka v Punkevní jeskyni.

Do Punkevních jeskyní míří hudba. Podobně jako při bubenickém sletu u Křišťálového jezírka v Punkevní jeskyni. | foto: MF DNES

Jeskyně se promění v koncertní dómy. Zahraje Hradišťan i Svěcený

  • 0
Unikátní zážitek mají od čtvrtka až do neděle garantovaný návštěvníci Moravského krasu. Zdejší jeskyně se totiž promění v koncertní dómy. Organizátoři festivalu Čarovné tóny Macochy v následujících čtyřech dnech slibují i světelnou show a po koncertech také klasické prohlídky podzemních systémů.

„V jeskyních mají koncerty úžasnou akustiku a atmosféru, tu návštěvníci jinde nenajdou. Součástí každého koncertu je světelná animace, během celého koncertu animujeme hudbu, ale i samotný interiér jednotlivých jeskyní,“ popisuje Josef Matoušek z Agency FCT, která koncerty pořádá.

Osmnáctý ročník ve čtvrtek zahájí komornější záležitost, romantická kytara Lubomíra Brabce ve Sloupskošošůvských jeskyních.

„Jako iluminaci kombinujeme světlo a svíčky, v koncertním prostoru Eliška ve Sloupě, který já sám mám nejraději, jich budeme mít stovku. To bude v kombinaci s romantickou kytarou opravdu zážitek,“ láká hlavní organizátor.

V Kateřinské jeskyni vystoupí Hradišťan

Kvůli rekonstrukci v Punkevních jeskyních a výstavbě nového vstupního objektu letos samotnou Macochu paradoxně hudba nerozezní.

Návštěvníci zato mohou zažít podzemní koncert hned ve třech různých prostorách. V pátek se stálice festivalu Hradišťan a Jiří Pavlica rozehrají v Kateřinské jeskyni, na stejném místě pak bude v sobotu koncertovat i Spirituál kvintet.

Závěrečné hudební dostaveníčko nabídne jeskyně Výpustek.

„Návštěvníci se mohou těšit na originální spojení Jaroslava Svěceného s Cigánskými Diablami. Vzhledem k rozlehlosti Výpustku navíc mohou zájemci přijít až těsně před koncertem, volné lístky budou,“ ujišťuje Matoušek s tím, že jeskyně v minulosti využívaná jako podzemní továrna a tajný vojenský kryt pojme i osm set lidí.

Muzikanti musí kvůli vlhkosti průběžně ladit nástroje

Po koncertech, které začínají vždy v 18 hodin, mohou zájemci vyrazit na komentovanou prohlídku s průvodcem, ve Výpustku včetně bývalého utajovaného protiatomového krytu generality československé armády.

„Festival jsme pojali i jako propagaci jednotlivých míst, kam by se třeba lidé jinak nepodívali. I díky tomu nad ní převzal záštitu ministr životního prostředí Brabec,“ dodal Matoušek.

Pro vystupující je koncertování v jeskyních ovšem spíše komplikace, stálá teplota kolem osmi stupňů a téměř stoprocentní vlhkost jsou totiž náporem na nástroje, ladit se musejí průběžně. I proto je produkce omezená na hodinu.

„Nejhorší je to s cimbálem, to je oříšek,“ doplňuje hlavní pořadatel.