Nová podoba hvězdárny a planetária v Brně na Kraví Hoře | foto: Hvězdárna Brno

Konec hvězdárny přijde 21. června. S velkou slávou

  • 3
Dlouho bylo datum startu oprav brněnské hvězdárny tak trochu "ve hvězdách". Získání stavebního povolení komplikovaly připomínky ekologů, rekonstrukce se odkládala. Teď je ale na spadnutí. Kdo si ještě chce užít starou hvězdárnu a její pořady, musí to stihnout do 21. června.

Letním slunovratem totiž začne její přerod v největší a nejmodernější planetárium ve střední Evropě.

"Pokud nedojde k fatálním problémům, tak stavební rozhodnutí by mělo být vydáno začátkem dubna," potvrdil ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Loučení s programy o možných koncích světa

Přestavba hvězdárny, která se má proměnit v takzvané Přírodovědné exploratorium, má trvat rok a půl. Pak se Brňanům otevře multivizuální centrum, kde se bude prolínat věda, umění a vzdělávání. Bude interaktivní, lépe vybavené a kromě astronomie bude zkoumat i fyziku, geologii nebo chemii.

Na 21. června, na den rozloučení se starou hvězdárnou Mikuláše Koperníka, chystá planetárium ve spolupráci brněnskou radnicí bohatý program.

"Ještě před rozloučením chystáme den otevřených dveří. A 21. června uvedeme v premiéře a zároveň derniéře speciální program o koncích světa. Těch už pár bylo, když tady nebyli lidé a hovoří se o roce 2012. Chceme to trochu rozebrat a uvést na pravou míru některé zvěsti," vysvětluje Dušek záměr hvězdárny.

Zájemci mohou vytvořit světelné obrazy

Kromě speciálního pořadu se "na rozloučenou" chystá publikace o historii brněnské hvězdárny a astronomii v Brně vůbec. Knížku, která je první svého druhu, připravují kolektiv autorů z brněnské hvězdárny.

fakta

Aktuality z hvězdárny

Novinkou na webových stránkách hvězdárny je webkamera, která snímá celé nebe. Obnovuje se každou minutu.

Lidé na adrese www.rozhledna.hvezdarna.cz zjistí, jaké je počasí, teplota nebo vlhkost vzduchu. Astronomové záběry použijí k dokumentaci atmosférických jevů, například duhových obrazců kolem Slunce.

Po Velikonocích nastane výjimečný jev, kdy bude na noční obloze možné pozorovat čtyři planety: Merkur, Venuše, Mars a Saturn. Tato konstelace bude trvat až do poloviny dubna.

"Taky chceme v ten den rozjet speciální projekt, do kterého se můžou zapojit obyvatelé Brna. Kdo bude chtít, dostane jednoduché zařízení, dírkovou komoru, kterou může snímat pohyb slunce po obloze. Až hvězdárnu znovu otevřeme, uspořádáme výstavu světelných obrazů," dodal ředitel Jiří Dušek.

Při rozsáhlé proměně hvězdárny za 85 milionů korun, se zbourá budova, která propojuje malé a velké planetárium. Na jejím místě vyroste nová, třípatrová budova. Aby příliš neutrpěl park na Kraví hoře, hvězdárna se rozšíří pod zem.

Ani po dobu oprav ale zanícení fanoušci vesmíru nezůstanou úplně bezprizorní. Část vzdělávacích programů pro děti se přesune do Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

"Pro veřejnost chceme přenést aktivity hlavně do Mahenovy knihovny. Speciální pozorování budeme dělat ze Špilberku nebo zoologické zahrady. Ale hlavně budeme připravovat nové pořady," upozornil Dušek na to, že ve dvakrát větším planetáriu bude taky potřeba dvakrát větší expozice.