Ve Strachotíně, kde po vydatných deštích hrozil sesuv velké části svahu, pomáhal speciální bagr s jeho likvidováním. V úterý však stav nebezpečí skočil.

Ve Strachotíně, kde po vydatných deštích hrozil sesuv velké části svahu, pomáhal speciální bagr s jeho likvidováním. V úterý však stav nebezpečí skočil. | foto: HZS JMK

Konec rizika za 12 milionů. Podmáčené svahy na jihu Moravy už drží

  • 1
Na Břeclavsku končí stav nebezpečí, který krajský krizový štáb vyhlásil před měsícem. Sesuvy půdy tehdy ohrozily obyvatele domů v několika obcích a zaměstnaly přes osm set hasičů profesionálních a další čtyři stovky dobrovolných. A k tomu stovky policistů i desítky lidí z neziskových organizací.

Tolik lidí v uplynulém měsíci se podílelo na odstraňování škod a zajišťování svahů po sesuvech půdy v obcích v okolí Novomlýnských nádrží na Břeclavsku.

V Bulharech, kde podemletý svah u řeky Dyje ohrožoval rodiny ve čtrnácti domech, ve čtvrtek končí stav nebezpečí (více o hrozícím sesuvu čtěte zde). V nedalekém Strachotíně, Dolních Věstonicích a Pavlově skončil už v úterý (další komplikace najdete zde).

Nejnutnější úpravy svahů, aby neohrožovaly stabilitu domů pod nimi či nad nimi, už jsou hotové.

„Odstraňování škod přišlo na přibližně 12 milionů korun. Škody na majetku obcí, kraje a občanů se vyčíslují a budou známy koncem tohoto týdne,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Nejsložitější situace byla právě v Bulharech, kde se uvolnil svah nad řekou pod domy, ve kterých bydlí 37 lidí. Dvě rodiny musely být na několik dnů dokonce evakuovány. Hasiči u řeky nejprve museli vykácet a prořezat dřeviny, pak mohli začít svah zpevňovat (více čtěte zde).

„Využili k tomu asi 7 200 metrů krychlových lomového kamene,“ upřesnil starosta Bulhar Jiří Osička.

„Domy se nacházejí asi 30 metrů od místa, kde se na svahu objevily trhliny. Na práce dohlížel statik. Velitel zásahu již místo předal vedení obce,“ upřesnil mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Z koryta řeky se stanou terasy, 50 milionů zaplatí EU

Práce na svahu v Bulharech tím ovšem ani zdaleka neskončily. V plánu jsou totiž daleko zásadnější úpravy, které nejspíš začnou ještě letos a bude při nich odkloněno koryto Dyje.

To dosavadní zaplní kamení a na svahu vzniknou terasy. „Nyní je sice svah bezpečný, je ale nutné v pracích, a to už bez pomoci hasičů, pokračovat,“ doplnil starosta Osička. Celý velký projekt úprav svahu vyjde zhruba na 50 milionů korun, které by měla poskytnout Evropská unie.

Problémy nastaly i v nedalekém Strachotíně. Stav nebezpečí tam byl vyhlášen poté, co se sesunul svah u osmi domů (více o evakuaci najdete zde). Hasiči sesuv odtěžili bagrem. Obec poté nechala stráň osázet keři, které ji svými kořeny zpevní.

Především problémy v dopravě způsobil první zářijový sesuv, který poškodil silnici mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Řidiči pak museli tento úsek objíždět jedenáctikilometrovou oklikou. Nyní už jim částečně slouží provizorně zpevněná polní cesta.

„Je z jedné třetiny hotova. Na zbytku je nutné položit druhý povrch, což bude hotovo do listopadu. Silnice je v provozu s občasnými denními až dvoudenními přestávkami,“ uvedl zástupce dodavatele stavby Pavel Vacek. Provoz na krajskou silnici by se měl vrátit zhruba za půl roku, až se podaří zpevnit svah pod ní.

,