Trojice významných mužů ČSSD. Zprava Jeroným Tejc, premiér Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. archivní snímek

Trojice významných mužů ČSSD. Zprava Jeroným Tejc, premiér Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. archivní snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Krajská ČSSD chce za šéfa Sobotku, jeho zástupcem má být „pučista“ Tejc

  • 1
Jihomoravská konference ČSSD nominovala kandidáty do vedení strany. Předsedou chce znovu Bohuslava Sobotku. Na místopředsedu straníci navrhli Jeronýma Tejce, který se před rokem stavěl proti premiérovi.

Uplynul teprve týden od chvíle, co Roman Onderka (ČSSD) musel přenechat primátorský řetěz se znakem Brna Petru Vokřálovi z ANO (více o jmenování čtěte zde).

Přesto ho v sobotu jihomoravští delegáti na konferenci v Blansku zvolili svým zástupcem v předsednictvu ČSSD. I když Onderka pro sociální demokracii ztratil druhé největší město republiky, spolustraníci v kraji ho tak za debakl nepotrestali.

„Pokud to chcete interpretovat takto, volební výsledek konference máte k dispozici,“ konstatoval šéf jihomoravské ČSSD Zdeněk Dufek.

Právě z pozice člena předsednictva strany přitom Onderka těsně po předčasných parlamentních volbách před rokem navrhl odvolání svého vlastního předsedy Bohuslava Sobotky z vyjednávacího týmu a odstartoval tak puč vedený Michalem Haškem.

A určitý pardon dala o víkendu stovka delegátů z jižní Moravy i dalšímu „pučistovi“. Jeroným Tejc by podle mínění svých jihomoravských spolustraníků měl na březnovém volebním sjezdu ČSSD kandidovat na statutárního místopředsedu strany (více o puči a trojici Tejc - Sobotka - Hašek, čtěte zde).

„Jsem rád, že jsem nominaci dostal. Nedovedu si představit, že bych se o takto významnou pozici ucházel bez podpory vlastní krajské organizace,“ okomentoval to Tejc.

Hašek nekandidoval, ale posílil svoji pozici

Právě on se tak může v budoucnu stát tváří opozičního křídla ČSSD zaměřeného proti dosavadnímu šéfovi strany Sobotkovi. Haška se i v ČSSD pořád drží pověst člověka, který veřejně opakovaně lhal, když popíral schůzku s prezidentem Zemanem v Lánech. Proto je i pro mnohé výbojnější sociální demokraty nepřijatelný.

Na konferenci na žádné posty ve vedení ČSSD Hašek nekandidoval. Už dříve totiž případnou kandidaturu vyměnil na znovuzvolení do křesla vlivného šéfa Asociace krajů.

„Z tohoto titulu jsem podle stanov automaticky členem grémia ČSSD. Nechci kumulovat další funkce ve vedení strany,“ zdůvodnil Hašek, kterému bylo právě horentní množství funkcí v minulosti vyčítáno a on sám se po volbách do poslední chvíle rozhodoval, zda si vybere post hejtmana či poslance, jak ukládají stranické předpisy.

Přes „nekandidaturu“ ale Haška blanenská konference posílila. Delegáti mu totiž svěřili přípravu strategie do krajských voleb v roce 2016, čímž nepřímo naznačili, že s ním v dalších krajských volbách počítají opět jako se svým jihomoravským lídrem.

Šéf krajské ČSSD a Haškův muž Dufek, ale i Tejc s Haškem přitom zdůrazňují, že strana je jednotná - podobně jako o tom mluvili před loňským pučem. „Ať už se v minulosti dělo ve straně cokoliv, půlroční souboj premiéra o pozice ve straně by sociální demokracii oslabil. Nechceme nahrávat našim soupeřům, kteří by toho využívali,“ ujistil Tejc.

Sám přitom přímo v sále spolustraníky vyzýval, aby na předsedu strany nominovali Bohuslava Sobotku. To se pak skutečně stalo. Sám premiér ovšem na setkání nedorazil.