Janáčkovo divadlo v Brně

Janáčkovo divadlo v Brně | foto: ND Brno

Konkurz na šéfa brněnského divadla pokračuje. Zbývají dva kandidáti

  • 1
Národní divadlo Brno stále nemá nového šéfa. Městská výběrová komise v úterý konkurz na ředitele znovu prodloužila dalším kolem. O vedení instituce s jedenáctimilionovou ztrátou, kterou zdědila po bývalému řediteli Danielu Dvořákovi, se 14. května utkají finanční ředitel Národního divadla v Praze Martin Gerych a režisér a scenárista Tomáš Šimerda.

"Výběrová komise se dohodla, že dva ze tří uchazečů si pozveme ještě jednou. Chceme si vyjasnit například výběr uměleckých šéfů jednotlivých souborů," zdůvodnila třetí kolo náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS). Houslista a dirigent Karel Mitáš nepostoupil.

S jakými projekty oba kandidáti do třetího kola konkurzu jdou, bude však tajné. Stejně jako v minulých kolech.

"Město si od přihlášených vyžádalo souhlas zveřejnit jejich projekty až po výběrovém řízení. Počítali jsme s tím, že může být více kol a jednotliví uchazeči by v takovém případě mohli projekty upravovat podle svých konkurentů," argumentuje Bohuňovská. Není tak jasné například to, jaký důraz kladou oba kandidáti na zásadní bolest divadla - vyrovnaný rozpočet.

Z výroční zprávy teď totiž vyšlo najevo, že Národní divadlo Brno loni skončilo ve ztrátě 10,8 milionu korun. To je zhruba tolik, kolik má Brno ročně vyčleněno na granty pro všechna nezávislá divadla, galerie či festivaly dohromady. To kritizuje opozice.

Kde se vzaly milionové dluhy

"Je to dědictví Dvořákovy éry. Díry vznikly například štědrým rozdáváním vstupenek partnerům divadla či financováním honorářů neveřejně vystupujících umělců.  Divadlo také táhnou dolů finanční výsledky opery. Její šéfka Eva Blahová byla bývalým ředitelem dosazena bez výběrového řízení," vyjmenoval opoziční zastupitel a člen kulturní komise města Martin Ander (SZ). Podle něj je tak důležité, aby nový šéf vypisoval na vedoucí uměleckých souborů průhledné konkurzy.

Podle kritiků přitom město o špatném hospodaření vědělo, ale přesto Dvořáka ve funkci drželo. Z května roku 2011 pochází zpráva nyní už bývalého ekonomického náměstka instituce Reného Adámka, která poukazuje na závažné nedostatky v řízení divadla a finanční ztrátu předpovídá.

Na základě dokumentu dění v divadle prošetřovala policie. Případ nakonec odložila, ovšem s tím, že se k němu v případě nových důkazů může vrátit. Magistrát její závěry odmítl.

"Již v dubnu 2011 jsem upozorňoval na skutečnost, že nezačne-li divadlo šetřit, dojdou nejpozději v říjnu 2011 peníze na provoz. Před rokem to Dvořák vyřešil šalamounsky. Tak dlouho chodil s prosíkem na magistrát, až dostal mimořádnou dotaci 13 milionů. Divadlo se rázem ze ztráty 11,5 milionu dostalo do zisku 1,5 milionu a pan Dvořák dostal mimořádnou odměnu od města za to, jak je schopný ředitel," připomněl sám Adámek.

Exředitel Dvořák se ale nařčením z nehospodárnosti brání. "Za mého působení byl rozpočet vždy vyrovnaný," uvedl. Z funkce odešel loni v září.

Nového šéfa divadla nyní magistrát hledá napodruhé. První výběrové řízení vypsal loni v létě. Z třinácti uchazečů nakonec nebyl vybrán nikdo. Kulturní stánek teď vede prozatímní ředitel Jan Petr.