Václav Cetl kontroluje kontejner na podezřelý alkohol.

Václav Cetl kontroluje kontejner na podezřelý alkohol. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kontejner je prázdný. Vodaři se bojí, že alkohol končí v kanálu

  • 11
Téměř dva týdny stojí u čistírny odpadních vod v Modřicích na Brněnsku speciální kontejner na vylévání alkoholu. Je nachystaný pro každého, kdo se chce zbavit lihovin, ke kterým nemá důvěru. Jenže i po dvou týdnech je prázdný.

"V lepším případě se v této oblasti závadný alkohol nevyskytuje a nikdo se ho zbavovat nepotřebuje, v horším případě ho majitelé likvidují jinak," míní mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Zároveň upozorňuje, že vylévání alkoholu do odpadu je v rozporu s Kanalizačním řádem města Brna i v rozporu se zákonem o odpadech.

"Při velkém množství alkoholu v kanalizaci by výpary mohly být nebezpečné pro zaměstnance čistírny. Taky může zablokovat činnost biomasy v biologickém stupni čištění," upozornila Hermanová.

Alkohol z barů a restaurací do kontejneru nesmí

Modřický kontejner na alkohol bude fungovat bezplatně a anonymně, dokud budou přetrvávat problémy s metanolem. Tato jedovatá látka obsažená v závadných lihovinách zabila v předchozích týdnech v Česku téměř tři desítky lidí.

Barel má sloužit hlavně soukromníkům. Majitelům brněnských restaurací a barů, kteří by se chtěli zbavit lahví ve skladech, nepomůže. "Kapacita kontejneru likvidaci významnějšího množství alkoholu neumožňuje," uvedla Hermanová.

V případě, že někdo přesto přinese velké množství lihovin, zaznamená ostraha čistírny jeho nacionále nebo státní poznávací značku auta. "Okamžitě také odebereme vzorek a pošleme na analýzu. Chceme tak zabránit případným nelegálním výrobcům, aby tímto způsobem ničili důkazy," dodává mluvčí.

Kam majitelé hospod rumy či vodky ze skladů vylijí, zatím neřeší ani oni samotní. "Tak daleko jsme tento problém zatím nedomýšleli. Otevřené lahve máme uskladněné a čekáme, jestli za ně dostaneme nějaké odškodnění. Až potom budeme řešit další kroky," řekla vedoucí gastronomického provozu Kristina Gargula z hudebního klubu Fléda.

Podle posledního vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera se restauratéři otevřených lahví v každém případě budou muset zbavit. Za prokazatelně zlikvidovaný alkohol bude stát vracet už vybranou spotřební daň.

"Pokud někdo má mimořádně vzácné lahve alkoholu, u nichž by mu vznikla velká škoda, může si obsah lahve otestovat," řekl Heger. Test ovšem stojí minimálně 150 korun.

Jaké problémy mohou nastat, to ukazuje případ z minulého týdne, kdy zaměstnanci Likérky Drak vylili do kanalizace tři tisíce litrů alkoholu. Provoz čistírny v Bystřici pod Hostýnem je ohrožen, pracovníci se doteď snaží zachránit čisticí bakterie.