Vichr při bouřce shodil ve Slupi na Znojemsku dvoutunovou báň z kostelní věže, která při pádu prorazila také střechu hlavní lodi. | foto: František Jeleček

Kostel ve Slupi prohlédne statik. Báň se na věž vrátí nejdříve za rok

  • 3
Farář ze Slupi na Znojemsku zvažuje, že vyhlásí sbírku na kostel. Ve středu se totiž z něho při silném vichru zřítila báň. Loni přitom tamní farníci dostali díky kostelu 150 tisíc za první místo v soutěži Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje. Nyní potřebují tisíce na jeho opravu.

Oprava střechy a opětovné nasazení dvoutunové báně na špičku věže bude totiž stát nejméně 350 tisíc korun.

"Část peněz, které jsme vyhráli, jsme investovali do další opravy věže. Většinu jsme ale darovali sousední farnosti v Jaroslavicích, kde nyní také opravují střechu kostela. S takovou pohromou u nás totiž nikdo nepočítal." povzdechl si farář Jindřich Čoupek. Kostel ve Slupi má na starosti a po rozsáhlé rekonstrukci ho loni přihlásil do soutěže o nejlépe opravenou památku jižní Moravy.

Bouře s vichřicí a kroupami, která se ve středu kolem čtvrté hodiny odpoledne prohnala Slupí, však chloubu obce pořádně potrápila. Tak ničivou pohromu nikdo z místních nepamatuje, ve Slupi se mluví o tornádu. Podle odborníků šlo ale nejspíš o takzvanou "húlavu", kdy se při bouřce dá do pohybu sloupec studeného vzduchu.

Dvoutunovou špičku kostelní věže srazil vichr

Několikaminutové řádění živlů ve Slupi bylo tak hlučné, že padající báně kostela si nikdo nevšiml. "Vůbec jsme neslyšeli, jak se řítí k zemi, bylo slyšet jen hukot a přes kroupy nebylo vidět na krok," vzpomíná čtyřiašedesátiletá rodačka Dana Holčáková.

Kus střechy z věže i s pozlacenou bání zůstal po bouřce ležet na zemi rozlámaný a pokřivený. Poškozená je navíc i střecha nad presbytářem kostela.

"Díru ve střeše se nám snad podaří opravit už příští týden. Zatím je provizorně překrytá igelitem. Musíme vyměnit tři prasklé krokve, opravit laťování a na místo dát tašky," popisuje farář Čoupek.

Oprava střechy podle něj vyjde přibližně na padesát tisíc korun. "Horší to bude ale s věží, tam odhadujeme škodu až na tři sta tisíc. Už jen vyrovnat a opravit pozlacenou kupoli bude nesmírně složité a drahé," obává se.

Ještě před opětovným vyzvednutím báně na věž se místní chtějí poradit se statikem. Po nečekaně silné průtrži se totiž bojí, že jedenáctimetrová báň připevněná tradičním způsobem na základně o průměru dva metry není na tak silné řádění živlů stavěná.

"S největší pravděpodobností tak věž kostela zůstane na čas provizorně zakrytá a báň tam vrátíme až příští rok," předpokládá farář.

Věří navíc, že do té doby se podaří sehnat i potřebné peníze - třeba i veřejnou sbírkou, jejíž vyhlášení farnost zvažuje.