Sídlo brněnské firmy Alstom

Sídlo brněnské firmy Alstom | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kotle z Brna vzal čínský rozmach

  • 2
Lidé z divize výroby kotlů v brněnském Alstomu šli do práce s myšlenkami na to, že je firma už nebude dál potřebovat. Proč, kdy a s jakým odstupným, chystali si otázky, když uprostřed týdne do Brna přijelo z Paříže francouzské vedení firmy.

Dočkali se jen mála odpovědí. "Řekli nám vlastně, že nikdo za nic nemůže. Všechno prý způsobili Číňani, berou nám osmdesát procent výroby. O odstupném se ještě nezmínili," řekl jeden ze zaměstnanců, který bude v průběhu příštího roku propuštěn. Stejně jako nejméně 370 jeho kolegů.

Podle šéfa odborářů Jaromíra Machaly začne propouštění na začátku roku 2010 a bude se v něm pokračovat po celý příští rok. Podle toho, jak budou klesat zakázky.

"Dostali jsme příslib, že do konce tohoto roku nikoho nepropustí. Zato my jsme jim slíbili, že do prvního jednání nebudeme používat žádné nátlakové akce," myslí Machala stávku nebo blokování odvozu výrobků, kterými odboráři hrozí.

Odbory a management firmy založily vyjednávací skupinu. Jejím hlavním úkolem bude dohodnout se na výši odstupného. Odboráři požadují 24 měsíčních platů.

Pro lidi před důchodem nebo ty, kteří mají kvůli zaměstnání zdravotní problémy, ještě více. První setkání vyjednávací skupiny se uskuteční koncem příštího týdne.

Vedení koncernu Alstom potvrdilo, že výroba kotlů v Brně má skončit i kvůli částečnému přesunu do Číny. "Alstom chce proniknout na čínský trh a podle zákonů tam v takovém případě musí být i část výroby," vysvětlil Machala.

Odboráři se také zajímali o to, jestli při rušení brněnského závodu hrála nějakou roli politika. Jestli Alstom pod nátlakem nezachoval pracovní místa ve Francii na úkor České republiky.

"Tuto otázku jsme otevřeli, ale vedení nás ujistilo, že ve Francii žádná fabrika, která by dělala podobné kotle jako Brno, není," dodal Machala.

Co bude s areálem Alstomu na Olomoucké ulici, který se příští rok zčásti vyprázdní, se zatím neví. V podniku zůstane asi 300 lidí, servis firmy a částečně i výroba.

"Servis pro Českou Republiku a Slovensko, retrofity kotlů a ohříváky vzduchu vykazují dobrou perspektivu návratnosti a počítá se s dalším rozvojem," řekl mluvčí Alstomu Jiří Filip.

Konec výroby kotlů v brněnském Alstomu oznámil management firmy minulý pátek. I když někteří lidé z továrny tvrdí, že už to ví od loňska.

"To víte, že jo. Pořád jen zametat, zametat, a práce nebyla žádná. A loni přišel náš ředitel a říkal, že už je tady poslední," mávl rukou jeden muž z divize výroby kotlů, který si pro informace ze včerejšího jednání odborů s vedením ani nešel.