Koupališti Riviéra hrozilo, že je kvůli průsakům vody zavřou. Město ale rozhodlo, že ho po 24 letech opraví. Za 200 milionů se má obnovit zázemí, přibudou i vodní atrakce. | foto: Vizualizace Magistrát města Brna

Legendární brněnské koupaliště Riviéra opraví za 200 milionů

  • 12
Hrozilo, že ho do dvou let kvůli havarijnímu stavu zavřou. Teď se ale návštěvníci jednoho z nejznámějších brněnských koupališť mohou přestat bát. Riviéra, unikátní půlkilometrový obloukovitý bazén, se po 24 letech dočká generální opravy.

Ještě předloni ji vyhlásili za koupaliště roku, nyní se ale brněnská Riviéra potýká s tak velkým průsakem vody, že to vypadalo na uzavření celého areálu v horizontu dvou až tří let. Město se ale jako vlastník nakonec rozhodlo pro důkladnou rekonstrukci. Areál u řeky Svratky by se díky ní měl proměnit v moderní atraktivní místo pro milovníky vodních radovánek.

Na přípravu a dokumentaci už zastupitelé Brna poslali z rozpočtu 1,38 milionu korun. „Práce na projektu již začaly. Momentálně probíhá územní řízení, pak pořídíme projektovou dokumentaci a stavební povolení. Na podzim příštího roku by mohly započít samotné práce na Riviéře,“ upřesnil první náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL).

Celá rekonstrukce, kterou by mělo zaplatit město, by měla vyjít zhruba na 200 milionů korun. Pokud všechno dobře půjde, stihnou ji dělníci mezi sezonami 2017 a 2018, takže by lidé o koupání neměli přijít.

Opraví zázemí, přidají atrakce

„Rekonstrukce se dělala naposledy v roce 1993 a od té doby se opravy spíš jen flikovaly. Bazény jsou z betonu a ten sám o sobě propouští, navíc je narušená i okolní vrstva, takže do budoucna bychom to už nemohli provozovat,“ popsal generální ředitel městem vlastněné společnosti Starez-Sport Martin Mikš.

V rámci opravy vymění dělníci i trubky pod bazénem a kolem něj, takže se zlepší cirkulace vody. Bazény obohatí vodní lehátka, masážní trysky, skluzavky a prolézačky, a pokud zbudou peníze, tak i tobogan.

„Přírodní charakter říčního koupaliště ale chceme zachovat. Do budoucna bychom chtěli ještě vybudovat nový vchod s pokladnami a sociálkami a také doopravit hlavní budovu, ale to by už nešlo z peněz na připravovanou rekonstrukci bazénů,“ dodal Mikš.

Koupaliště, jímž ročně projde kolem 60 tisíc lidí, dostalo svoji dnešní podobu na přelomu 80. a 90. let. Autorem projektu půl kilometru dlouhého, mírně obloukovitého bazénu byli pracovníci architektonické kanceláře Petra Hrůši. Od roku 1994 se po sedm let střídali nájemci a areál chátral. Nově je otevřený až od roku 2002.