Koupaliště v Břeclavi je dlouhá léta ve špatném stavu, potřebovalo by finanční injekci, město na to ale nemá. Ilustrační foto

Koupaliště v Břeclavi je dlouhá léta ve špatném stavu, potřebovalo by finanční injekci, město na to ale nemá. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Koupaliště v Břeclavi potřebuje peníze, v městské kase nejsou

  • 2
Břeclavské koupaliště je v zoufalém stavu. Už více než tři desítky let je černou dírou, která ročně spolkne statisíce jen na provoz. Potřebovalo by však daleko větší finanční injekci, která by umožnila místo letních radovánek kompletně přestavět.

Ty nejhorší díry zatím lepí provozovatel koupaliště Zdeněk Janík z vlastní kapsy. Doufal, že letos ho město podpoří dvousettisícovou dotací. Zastupitelé to ale odmítli.

"Loni jsem investoval zhruba sto dvacet tisíc korun do oprav zařízení, které není moje. Jsem jen nájemcem. Všechny investice, které do koupaliště vložím, jdou tedy do majetku města," vysvětluje Janík. Doufal, že město mu letos alespoň odpustí dvousettisícový nájem.

Na opravy letos nebudou peníze

Úředníci pak vymysleli, že nejjednodušší to bude právě cestou přidělení dotace. Tu provozovatel koupaliště za půl roku vrátí ve stejně vysokém nájemném. Zastupitelé ale částku z městské kasy neuvolnili.

Koupaliště v Břeclavi

Město už má několik let vizi nového koupaliště. Nechybí v ní relaxační bazén, skluzavky, umělé vlnobití a další atrakce. Nejdřív však břeclavské koupaliště potřebuje obnovit technologické zařízení.

Třicet let stará čerpadla, filtry a potrubí vypovídají službu. Bez dotací ale město na obnovu areálu finančně nestačí.

Břeclavskému koupališti silně konkuruje letní ráj v Hustopečích a v Hodoníně. Tam koupaliště kompletně zrekonstruovali za více než 200 milionů korun.

V rozpočtu nájemce koupaliště budou letos tyto peníze citelně chybět. "Nemůžu zaplatit další velké opravy," podotkl Zdeněk Janík s tím, že příprava koupaliště ročně stojí kolem tří set tisíc korun.

"Když je koupaliště ve špatném stavu, stojí to daleko víc. Trubky v podzemí chtějí vyměnit, uniká jimi voda, takže se musí neustále dopouštět. Voda se platí a platí se i chemikálie, které je potřeba doplňovat," vypočítává rostoucí náklady na provoz koupaliště.

"Jsou to pro mě obrovské výdaje a ztráty. A jen proto, že je koupaliště ve špatném technickém stavu. Je zkrátka pětatřicet let staré," říká.

Na kvalitu koupaliště se stížnosti skutečně množí. I na sociální síti Facebook lidé založili skupinu Za lepší koupák v Břeclavi. Ta hledá odpověď na otázku, proč tolik lidí z Břeclavi a okolí jezdí radši na koupaliště do Hodonína, Mistelbachu nebo Rabensburgu.

Otevření koupaliště zpozdily povodně, voda byla špinavá

Sezona navíc pro koupaliště začala letos mizerně. V červnu bylo plno jen jediný den. A koupaliště otevřelo později, než provozovatelé slíbili.

"Ve třicetistupňových vedrech lidé stáli venku před zavřeným koupalištěm," stěžoval si na zasedání zastupitelstva lidovecký zastupitel Richard Zemánek a dodal, že městské dotace při takovém přístupu nepadají na úrodnou půdu.

Podle starosty města však zpoždění zavinila špatná kvalita vody po povodních. "Koupaliště je napouštěno z Dyje, jejíž průtok je ještě teď na sto padesáti kubících. V té době byl ještě vyšší a navíc byla voda velmi znečištěná," objasnil potíže s otevřením koupaliště starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Voda byla ještě v první červnové dekádě tak zakalená, že mechanické pročištění nestačilo. Chemické čištění pak otevření bazénu zdrželo. Přestože šlo o mimořádnou situaci, zastupitelé přidělení dotace nepodpořili.

"Provozovatel koupaliště by měl umět vyhodnotit situaci a přizpůsobit se jí tak, aby byl na otevření včas připraven," míní Richard Zemánek.

Zastupitel za ČSSD Jaroslav Parolek navrhl, aby peníze byly vyplaceny až na základě toho, jak úspěšnou, či naopak neúspěšnou sezonu bude koupaliště mít. Dotace by tak mohla vykompenzovat případné ztráty provozovatele.