Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Ukaž plavky! Na pánský koupací úbor mají ve Znojmě zvláštní nároky

  • 62
„Plavkovou aféru“ řeší na městském koupališti Louka ve Znojmě. Pro pány tam vytvořili jakýsi dress code. Nechtějí, aby jim do bazénu chodili v šortkách nebo v plavkách se zipem a kapsami. Nejenže jimi pánové ničí tobogán a skluzavky, ale vynesou i hodně vody.

„Vadí nám to, protože zipy nebo různé jiné cvočky poškozují povrch skluzavek a tobogánu. Šortkové plavky zase vynášejí ven vodu,“ vysvětluje správce Městské plovárny Louka František Svoboda. Tobogán se totiž nedá natírat, plavky se zipy jej tak nenávratně poškozují a jediným řešením je po čase jeho výměna.

Vynášení vody z bazénu, zejména pokud plavky mají i kapsy, se dá pouze odhadovat. „Pokud ale uvažujeme tak, že dotyčný vyleze z bazénu za dobu návštěvy zhruba dvacetkrát, a budeme počítat vzhledem k nasákavosti materiálu a objemu kapes dva litry na jednoho, průměrně jeden návštěvník vynese z bazénu ven 40 litrů vody,“ vypočítává mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

A její počty pokračují. Pokud koupaliště navštíví pět set lidí s šortkovými plavkami, je hned z bazénu pryč 10 tisíc litrů vody, a proto se musí voda průběžně dopouštět. Například minulou sobotu, kdy bylo extrémní horko a vykoupat se přišly přes dva tisíce lidí, musel správce Svoboda dopouštět přibližně 150 tisíc litrů vody. Kapacita znojemské plovárny je přitom až 2 450 lidí.

Povzdechnutí je však zatím to jediné, co může radnice s plavkovými „zloději“ dělat. „Opatření na omezení dlouhých plavek se snažíme dělat každou sezonu, bohužel současný módní trend je takový, že se kategorický zákaz šortkových plavek bez patřičné negativní odezvy veřejnosti nedá použít,“ popisuje Pastrňáková.

Kontrola a osvěta místo zákazu

Vsadili tak spíše na osvětu než zákazy. K návštěvníkům vysílají prosby a upozornění. Třeba v radničním zpravodaji. Nebo pokud si plavčík na koupališti někoho s takovým koupacím oděvem všimne, požádá jej, zda by příště nemohl přijít v klasických plavkách.

U vchodu je zase připravený dozor, který si vytipovává lidi, co přišli bez batohu nebo tašky. „Po lidech, co si s sebou nic nenesou, chceme ukázat plavky. Protože u těch se nejčastěji stává, že skočí do bazénu v tom, v čem přišli,“ říká Svoboda.

A dodává, že znojemské koupaliště není jediné, které se o něco takového snaží. „Na některých koupalištích ve Vídni je to normální praxe. Ale musím říct, že za ty tři roky, co se o osvětu snažíme, se situace zlepšuje. Třeba dřív se k nám lidé chodili koupat ve slipech, což už se teď skoro neděje,“ tvrdí.

I tak se ale najde spousta těch, kterým požadavek koupaliště přijde spíše vtipný.

„Podle mě se daleko víc vody vycáká ven. To se bude příště dohlížet i na šplouchání?“ směje se David Neumann ze Znojma, častý návštěvník plovárny.

Že ale plavky a šortky se zipy představují skutečný problém, potvrzuje také vedoucí provozu akvaparku v Blansku Pavel Ševčík.

„Šortkové kraťasy, které by vynášely vodu, nám až tolik nevadí, protože při velkých počtech návštěvníků stejně musíme vodu průběžně dopouštět. Ale upozorňování na zipy je zcela oprávněné. I když musím říct, že my zatím nic takového nezavádíme, protože jsme ještě tobogány ani skluzavky poškozené neměli,“ sdělil Ševčík.

,