Internetové stránky vily Tugendhat (Ilustrační snímek)

Internetové stránky vily Tugendhat (Ilustrační snímek) | foto: Tugendhat.eu

Cesta do elektronické fronty na lístky do vily Tugendhat je složitá

  • 35
Po dvouletých opravách se slavná vila 6. března opět otevře. Kdo chce být mezi prvními návštěvníky, může si rezervovat vstupenky on-line. Jenže je to poměrně složité. Elektronickou objednávku zvládne jen ten, kdo internet opravdu dobře ovládá.

Až do 6. března, kdy se vila slavnostně opět otevře, nebudou mít navíc zájemci o prohlídku pro objednání vstupenek jinou možnost.

Na rezervační systém si lidé stále stěžují. Nejdříve jej na stránkách Tugendhat.eu nemohli najít, což bylo ovšem po článku MF DNES napraveno a link se objevil hned na první stránce webu.

"Proč to nejde objednat po telefonu? To nám návštěvníkům muzeum či magistrát tak málo věří? Nedávno jsem kupovala vstupenky do divadla Hybernie v Praze, po telefonu jsem je rezervovala a měla tři dny na vyzvednutí kdekoli v republice," kritizuje systém Brňanka Dagmar Vobecká.

Mariana Mišková, která v Muzeu města Brna zodpovídá právě za rezervační systém vily Tugendhat, ale uklidňuje, že současný stav je jen dočasný. "Jakmile 6. března otevřeme, budou ve vile sedět lidé, se kterými půjde rezervovat vstupenky i po telefonu," uklidnila Mišková.

Dva týdny před otevřením prestižní památky UNESCO ovšem rezervační systém funguje provizorně. "Arogantní mi připadá požadavek uvést nejen celé jméno, ale i adresu, telefon a e-mail," zarazilo Vobeckou. Podle správců webu jsou však požadované kontakty důležité třeba pro případ, že se prohlídka zruší.

Zasílání aktualit Muzea města Brna

Zajímavé je, že při zadávání údajů člověk automaticky souhlasí se zasíláním aktualit z muzea. Kdo je nechce, musí dávat dobrý pozor a odhlásit si je. "Tohle je dobrý podnět. Dám za úkol technikům, aby to spravili," reagovala Mišková.

Když už se zájemce o prohlídku prokliká až na konec, zjistí, že zaplatit může jen kartou, která umožňuje platby přes internet. "Ode dneška už to půjde i bankovním převodem. Dosud to nebylo možné kvůli technickým potížím způsobeným mrazy," vysvětlila Mišková.

I tak mají lidé na zaplacení jen hodinu. "Každý doma nemá homebanking, ne každý chce kvůli 350 korunám uvádět své osobní údaje a číslo karty nebo účtu, případně běžet od počítače do banky s bankovním příkazem," rozčiluje se dál Vobecká.

Muzeum si nicméně za hodinovým limitem stojí. "Spousta lidí by vstupenky stornovala a brzdila nám tak objednávky. Nepodceňujme seniory, řada z nich si s internetem poradí," dodala Mišková.

Nejvíc lidí si však stěžuje na ceny vstupenek do vily. Velký okruh vyjde dospělého na 350 korun. "Cena je přímo přemrštěná. Naše ceny přece nelze srovnávat se zahraničními," napsal třeba MF DNES Brňan Josef Prokeš.