Bývalý předseda krajského soudu Jan Kozák

Bývalý předseda krajského soudu Jan Kozák | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V kanceláři brněnského soudce byla štěnice. Zapomněla ji tam policie?

  • 6
V kanceláři nyní už bývalého místopředsedy krajského soudu v Brně Jana Kozáka se podle informací MF DNES našlo odposlouchávací zařízení. Kdo mu "štěnici" do kanceláře nainstaloval, není jasné. Kozákovo jméno se ale v minulosti opakovaně objevovalo v souvislosti s takzvanou konkurzní mafií.

Jan Kozák byl ještě do loňského září vlivným místopředsedou Krajského soudu v Brně. Když se před čtrnácti dny stěhoval ze své kanceláře, protože mu skončil mandát, objevili pracovníci soudu při úpravách jeho pracovny odposlouchávací zařízení.

„Stalo se to při přípravě kanceláře pro další využití. Určitě to není normální stav. Případných variant kdo a proč tam zařízení umístil, se nabízí celá řada. Více informací ale zatím nemáme, proto to nemůžu více komentovat,“ potvrdil MF DNES šéf Krajského soudu v Brně Milan Bořek.

Zda a kdy Kozákovi umístila do kanceláře „štěnici“ policie nebo někdo jiný, nyní vyšetřuje - policie. Šéf soudu jí případ obratem nahlásil.

V Brně je konkurzní mafie, psala BIS

Kozáka ovšem roky provází kontroverzní pověst. Tvrdé kritice čelil například za postup v insolvenčním řízení kdysi proslulého Oděvního podniku Prostějov. Jeho jméno se objevovalo v souvislostech s údajnou brněnskou konkurzní mafií, na kterou dokonce upozorňovala Bezpečností a informační služba (BIS) (Více čtěte zde). A někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (tehdy ODS) na Kozáka podal kárnou žalobu a snažil se ho připravit o talár. Neúspěšně. Vlivnému soudci žádná závažná pochybení nikdo nedokázal (Více čtěte zde).

Celou situaci, při které byl nyní nalezen odposlech, popsal MF DNES i sám Kozák. U demontáže odposlechů přivolanými policisty byl. „V domácím rozhlase nade dveřmi byla kamera a za pohovkou pak vysílačka. Bylo to pro mě překvapivé zjištění. Nevím, zda to byla policie či nějaké jiné bezpečností složky. Počkám na ukončení policejního vyšetřování. Pokud to byly bezpečnostní složky, chápu, že je to jejich práce, pokud to cítily jako potřebné,“ uvedl Kozák.

Zároveň popřel, že by věděl o tom, že v současné době sám v nějakém policejním vyšetřování figuruje. „Už několik let jsem nebyl s něčím takovým konfrontován,“ dodal soudce.

Odkud je „štěnice“, vyšetřuje police

Záležitost nyní vyšetřuje jihomoravská policie. „Původně jsme vyjížděli k oznámení, že se může jednat o nějaký nástražný výbušný systém. To pyrotechnik na místě vyloučil,“ konstatovala jihomoravská krajská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Podle ní se přitom jednalo o nepříliš moderní odposlechové zařízení, což může naznačovat, že bylo v kanceláři „zapomenuté“ už nějakou dobu. Ani po čtrnácti dnech od nálezu ale Ledabylová ve středu nechtěla komentovat, zda už vyšetřovatelé přišli na to, jestli zařízení patřilo některé ze složek policie. „Zařízení dále analyzujeme,“ dodala Ledabylová.

Zajímat se o nasazení „štěnice“ teď může i sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů. „Zákon nám ale neumožňuje přístup do spisů kauz, které jsou ještě v běhu. V takovém případě nemůžeme zjistit, kdo a proč odposlech nasadil,“ řekl MF DNES poslanec a šéf komise Daniel Korte (TOP 09)

Kauza může znamenat problém pro policii či vězeňskou službu

Kauza je ovšem velice citlivá. Pokud totiž odposlech u Kozáka „zapomněla“ nějaká bezpečnostní složka, svědčilo by to podle expertů o její mimořádné neprofesionalitě.

„V případě bezpečnostních složek je neodstranění nepotřebného odposlechu pochybení. Druhou variantou je, že tam odposlech nainstaloval někdo jiný. A v takovém případě mu možná nestálo za to riziko se tam po získání potřebných informací znovu vracet. Věděl, že bude velmi obtížné původ odposlechu dohledat,“ okomentoval to bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šandor.

I pokud Kozáka takto chtěl odposlouchávat někdo mimo bezpečnostní složky a dostal se se zařízením až do jeho kanceláře, znamená to zásadní problém. Tentokrát pro vězeňskou službu, která v podobě justiční stráže budovu krajského soudu prošpikovanou kamerami střeží.