Žena za peníze koupila samopal PPŠ - 1941, lidovým označením Špagin.

Žena za peníze koupila samopal PPŠ - 1941, lidovým označením Špagin. | foto: Policie ČR

Myslela jsem, že knihy z fary jsou bezcenné, plakala u soudu obžalovaná

  • 55
V slzách a zoufalství vypovídala ve čtvrtek u Okresního soudu v Blansku žena obžalovaná z krádeže cenných knih z křtinské fary. Za díla v hodnotě přes tři miliony korun utržila jen necelých sto tisíc, za něž koupila svému manželovi sběrateli samopal ze druhé světové války.

„Lituji toho, neuvědomila jsem si, co dělám. Kdybych mohla, vrátila bych to zpět. Nedošlo mi, že když vezmu staré knížky, bude to takový problém,“ líčila třesoucím se hlasem 38letá Jitka Reichenauerová.

Podle obžaloby odcizila z fary ve Křtinách 230 knih, které následně prodala. Hrozí jí až osmileté vězení (o vyšetřování jsme psali zde).

Ke krádežím docházelo od dubna do listopadu 2013 poté, co na jaře téhož roku zemřel uznávaný křtinský farář Tomáš Prnka. Jeho nástupce požádal farníky, aby mu pomohli s vyklízením fary. A jednou z přihlášených byla právě Reichenauerová žijící ve Křtinách.

Ta podle svých slov nalezla na chodbě v krabici od banánů čtyři knížky, které se jí zdály bezcenné. Přesto s nimi zamířila do antikvariátu, kde nepochodila. Na internetu však objevila 46letého Martina Charamzu, který jí za výtisky dal čtyři tisíce korun. Nyní je obžalovaný z podílnictví a hrozí mu až šestileté vězení.

Spolupráce obou obžalovaných pokračovala i nadále. Reichenauerová tvrdí, že knihy z krabice od banánů nosila domů, protože nechtěla, aby skončily na skládce. „Byly hezké, ale smrděly zatuchlinou, takže se z nich nedalo číst. Proto jsem je ukládala v kůlně, aby z nich děti neonemocněly,“ popisovala u soudu obžalovaná.

Nakupující muž mazal z knih evidenční čísla

Časem si pořídila klíče od fary a knihy dál systematicky odnášela. Celkem jich vzala 230, z nichž některé neměly valnou hodnotu, ale například Norimberská kronika z roku 1493 má cenu 900 tisíc korun.

Dohromady Reichenauerová rozprodala díla za víc než tři miliony, sama přitom utržila jen 90 tisíc korun. Většinu peněz investovala do nákupu samopalu PPŠ - 1941 s lidovým označením Špagin pro manžela sběratele.

Kupující Charamza se brání, že neměl tušení o tom, že jsou knihy kradené. „Tvrdila mi, že pochází z dědictví,“ prohlásil. Z knih nicméně smazával evidenční čísla, která dokládala, že patří křtinské faře.

Reichenauerová vypověděla, že kontakt s Charamzou vyhledávala i proto, že se s ním dobře povídalo o životě, knihách i rodině. O tu svou má nyní obavy. „Mám po dědině ostudu a nevím, co bude s dětmi,“ říkala otřeseně.

Policistům se 113 ukradených knih povedlo dohledat, po dalších 117 stále pátrají. Soud případ odročil do 16. června.

,