Zemědělec Jaroslav Crhák hlídá s rodinou česnek 24 hodin denně. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Krádeží česneku přibývá. Pěstitelé u polí přespávají i v karavanech

  • 9
Na Znojemsku zloději ukradli jen za poslední týden už 275 kilo česneku. Znojemští pěstitelé se tak zařadili do dlouhé řady letos okradených zemědělců, která se táhne napříč všemi jihomoravskými okresy. Krádeže se šíří postupně s tím, jak česnek dozrává.

Ve čtvrtek přišel o 75 kilo česneku v hodnotě 15 tisíc korun pěstitel v zahrádkářské kolonii Novosedly za znojemskou nemocnicí.

"Zloděj přelezl dva metry vysoký plot a vytrhal osm set osmdesát vzrostlých česneků," popsala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Někdy v té době vytrhali zloději česnek i na nehlídaném poli u obce Miroslav. Odnesli si přibližně 200 kilo odhadem za 36 tisíc.

"Přebytečnou nať pachatel odstranil a nechal ležet na místě. Odcizenou plodinu měl tedy hned připravenou k prodeji," poznamenala Drahokoupilová.

Policie proto doporučuje ve dnech a týdnech před sklizní česnek pečlivě hlídat. Někteří zemědělci už jsou po zkušenostech vybavení.

Chlapi z rodiny se střídají na hlídce

Pes, dalekohled pro noční vidění a další muž v záloze na telefonu. Ne, to není povinná výbava strážců na hranicích schengenského prostoru. To je teď běžná praxe zemědělce Jaroslava Crháka z Bořitova na Blanensku. Hlídá si totiž svůj česnek.

Český česnek je drahý a je ho málo. Lidé i zloději po něm blázní. Crhák proto u svého pole nocuje v karavanu. Přes den se na hlídce střídají další chlapi z rodiny a pobavení sousedé jim ze silnice troubí na pozdrav. V noci je situace o poznání děsivější.

"Strach tam máme, ale v dnešní době už je většinou někdo z nás poblíž auta, může do něj skočit a přijet na pomoc," říká Crhák.

Letos už se hlídání jednou vyplatilo. Labrador Danny spustil uprostřed noci poplach a Crhák zjistil, že mu u pole stojí cizí auto. Ve tmě skryté postavy obcházely úrodu.

"Naštěstí Danny začal štěkat včas. Jak viděli, že jdeme k nim, nasedli do auta a ujeli," popisuje Crhák.

Zloději nevadily ani blesky

Podnikat v zemědělství začal s rodinou hned po revoluci. Česnek pěstuje ve větší míře šestnáct let, ale kovbojku z toho má poslední dva roky. Od té doby, co mu zloději ukradli ze sklizně dva metráky.

Tehdy už měl česnek venku ze země, rozložený u pole. Jenže v tu chvíli mu do něj zapršelo. "Nechali jsme to tam do rána, ať to uschne. V noci ale přišla bouřka, bylo to na kopečku a já se tam bál zůstat. Vrátil jsem se po bouřce a česnek byl pryč, i mokrý," vypráví.

Vedle česneku pěstují Crhákovi na 130 hektarech i brambory, cibuli nebo zelí. Nic z toho nenechají zloději na pokoji. Spoustu škody nadělají také okolo jedoucí řidiči.

"Nejlepší byla onehdá ta paní v mercedesu. Chodila po poli a vytrhávala cibuli. Když jsem na ni houkl, byla celá dotčená, že prý si myslela, že je to družstevní. To jsem trochu vypěnil: No a co, není to vaše. Vy jste to nesázela ani neokopávala! Kabelu jsem jí sebral a vysypal," popisuje Crhák.

Obnovit sadbu potrvá léta

Nástup česnekové mánie přišel kolem roku 2009. Velkovýroba česneku skončila v Česku na konci 90. let. Zlikvidovala ji hlavně levná konkurence z Číny. Pro český česnek si pak pár let jezdili jen fajnšmekři.

"Pamatuju doby, kdy se dal čínský česnek koupit v Kauflandu v akci za 20 korun kilo. Tehdy jsme u našeho česneku museli neustále omezovat výměru. Chtěl jsem za něj 80 korun. Moc jsme z toho neměli, ale říkali mi, že jsem zloděj," poznamenává Crhák.

Dnešní ceny se pohybují přibližně od 150 korun výš. Kolem roku 2006 se zákazníkům začalo po kvalitnější chuti českých odrůd stýskat a poptávka začala raketově růst. Česneková sadba se však nedá obnovit jen tak. Potrvá léta, než budou zemědělci schopní uspokojit veškerou poptávku a snížit o trochu cenu.

"Ještě se učíme zvednout výnosy, aby byla cena přijatelnější a přiblížila se třeba tomu španělskému, ten se prodává kolem 130 korun," říká Jaroslav Crhák.