Bavory u Mikulova, Ilustrační foto

Bavory u Mikulova, Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vinaře zatěžuje hlídání úrody, drancují ji i cyklisté s igelitkami

  • 12
Velcí pěstitelé vína na jižní Moravě ročně utratí za hlídání úrody jmění. Pokud by to neudělali, zloději by jim vinice přímo drancovali a hrozny odváželi ve velkém. Hlavní část vinařské sklizně v těchto dnech vrcholí a vlna krádeží také.

Karel Blahůšek, který se stará o vinice Vinařství Waldberg ve Vrbovci, je jedním z těch, kterému letos už část úrody zmizela.

"Koncem září mi v noci ukradli asi deset metráků vína. Celkovou škodu odhaduji na 20 tisíc korun," vypočítal. Zloději přitom byli velmi drzí. Ve chvíli, kdy očesávali keře, byl totiž v okolí přítomen hlídač.

"Naštěstí je zpozoroval a vydal se za nimi. Stihl alespoň zaznamenat poznávací značku auta. Policisté pak ale zjistili, že nebylo kradené jen víno, ale i vůz," podotkl Blahůšek.

Krádeže hroznů jsou podle něj běžné. V minulých letech se na vinicích kradlo už před vinobraním kvůli burčáku. Vinohrady přicházejí k úhoně hlavně v noci.

"Nejdříve jsem nasazoval hlídače pouze přes den. Teď je tam mám ale prakticky pořád. Jakmile zloději zjistí, že jsou bobule střežené, většinou se raději přesunou jinam," doplnil Blahůšek.

Profesionálové se vyplatí

Podobné opatření se rozhodli zavést i v mikulovském vinařství Winberg. Na tamních vinicích se mezi desítkou hlídačů objevují i bývalí myslivci. Kromě toho se správci vinohradů rozhodli zakročit i výstražnými nápisy. Každému, kdo se k bobulím přiblíží, na nich vyhrožují pokutou.

"Sám moc nevím, jak bychom peníze od lidí vymáhali. Cedule jsme kolem vinic umístili hlavně proto, že se jedná o soukromý pozemek," podotkl za vinařství Milan Esterka.

Nápisy mají mít spolu s hlídači na zloděje hlavně psychologický efekt. Nejproblémovější skupinou jsou totiž cyklisté, kteří si na cesty vozí igelitové tašky, aby hroznů sebrali co nejvíce.

"Do hlídačů investujeme poměrně dost peněz, rozhodně se to ale vyplatí. I díky tomu jsme se s žádnou větší krádeží za poslední roky nesetkali," dodal Esterka.

Ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda na hlídání své úrody nasadil rovnou specializovanou agenturu. I on si přitom spolupráci pochvaluje. "Profesionální hlídače máme na vinicích už asi deset let a krádeže jsme dosud nezaznamenali," podotkl.

Před lety pomohly vyhrůžky jedovatým postřikem

Podle znojemské policejní mluvčí Lenky Drahokoupilové má policie s loupením hroznů méně práce než před lety.

"Tuto sezonu máme zatím nahlášené jen dva nebo tři menší případy krádeže hroznů. Velká vinařství si zajišťují důkladné hlídání své úrody. Okradeni tak bývají spíše malí pěstitelé, kteří navíc často ani odcizení nenahlásí," popsala.

Čerstvý Vinař roku Josef Valihrach zatím problém se zloději zaznamenal pouze ve svých začátcích v roce 1997 před sklizní ledového vína.

"Tehdy jsem kolem keřů přidal vymyšlené nápisy, které varovaly před jedovatým postřikem na bobulích. Nakonec tato perlička slavila úspěch," řekl.

Přestože se drtivá většina hroznů sklidí v příštích pár týdnech, někteří vinaři musejí zůstat ve střehu až do zimy. "Oblíbené je i ledové víno, období krádeží tedy trvá až do zimních měsíců," poznamenal starosta Bořetic Václav Surman.