Část ukradených knih nalezli policisté již dříve.

Část ukradených knih nalezli policisté již dříve. | foto: Policie ČR

Starých knih ze Křtin zmizely stovky, ne desítky. Škoda je v milionech

  • 0
Nečekané rozuzlení přineslo další vyšetřování případu odcizení historických knih z fary ve Křtinách na Blanensku. Původně policisté vyšetřovali zmizení čtyř desítek kusů. Teď je jasné, že šestatřicetiletá pomocnice kradla na faře ve velkém. Počet odcizených knih se vyšplhal na 280.

Vyšetřovatelé měli původně za to, že žena ukradla „jen“ něco kolem čtyřiceti vzácných knih. Předpokládaná škoda byla půl milionu (více jsme loni o případu psali zde).

Teď policie oznámila nové skutečnosti. Vyplývá z nich, že odcizených knih bylo daleko víc. A nejen knih.

„Z majetku Římskokatolické církve si žena přivlastnila také jeden pozlacený svícen. Odborníky vyčíslená škoda tak v souhrnu aktuálně dosahuje téměř tří milionů korun,“ popsal mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek s tím, že vyšetřovatelé nyní po složitém pátrání zahájili trestní stíhání pachatelky.

Žena využívala nejrůznější příležitosti k tomu, aby cennou kořist z křtinské fary odnášela. Vše dělala postupně, aby si zmizení knih nikdo nevšiml.

Mnohdy také kradla na etapy, než si publikace odnesla domů.

„Mezi odcizenými knihami byla například Norimberská kronika z roku 1493, která má sama o sobě cenu 900 tisíc korun,“ uvedl vyšetřovatel Leopold Šindelář.

Podle něj žena neměla ponětí o tom, nakolik hodnotné jednotlivé knihy jsou.

Některé například vzala v knihovně, schovala je v seně na půdě a až později je ze skrýše vyzvedla. Knížky pak prodávala. Kuriózní je ovšem důvod, kvůli kterému kradla - peníze totiž potřebovala na dárek pro manžela.

„Z podstatné části takto utržených prostředků pořídila svému manželovi dárek v podobě funkčního samopalu PPŠ - 1941 s lidovým označením Špagin včetně zásobníku a několika nábojů,“ vysvětlil netradiční motiv Nečesánek.

„Kvůli realizaci tohoto nápadu vyšetřovatel teď ženu kromě krádeže viní i z trestného činu nedovolené ozbrojování,“ dodal s tím, že kvůli vysoké škodě hrozí nešťastnici až osmiletý trest odnětí svobody.

Spolupachatel věděl, že jsou knihy kradené

Blanenští kriminalisté, kterým v rozkrývání neobvyklého případu pomohli také kolegové z krajského ředitelství a policisté z Přerova, stíhají ovšem i dalšího pachatele, čtyřiatřicetiletého muže z Přerova.

Ten se bude muset zodpovídat z podílnictví a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Kupoval totiž od pachatelky odcizené knihy a prodával je dál, případně si je nechal.

„Že jsou díla kradená, evidentně tušil. Snažil se totiž znemožnit zjištění jejich původu úmyslným odstraňováním signatur a inventarizačních čísel. Usiloval tak o ztížení či znemožnění pozdější identifikace jednotlivých knih,“ vysvětlil policejní mluvčí.

Byť muž knihy fyzicky nekradl, i on teď může skončit ve vězení, hrozí mu až šestiletý pobyt za mřížemi.