Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kraj má rozpočet na příští rok, půl miliardy si půjčí

  • 0
Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili rozpočet pro kraj na příští rok. Rozpočet počítá se schodkem přes půl miliardy korun. Přestože se kvůli ekonomické krizi šetří na všech možných místech, kraj naopak investuje.

Napříč politickým spektrem jednomyslně schválený dokument uvádí, že příští rok bude rozdíl mezi příjmy a výdaji Jihomoravského kraje 613 milionů korun.

Část rozdílu pokryjí vlastní rezervy ve výši sedmi milionů korun, zbytek pak úvěr z evropské investiční banky ve výši 606 milionů korun.

kam tečou peníze

Autobusy. Provozování základní dopravní obslužnosti a dotace na slevy ze žákovského jízdného činí 400 milionů korun.
Regulační poplatky. Kraj ve svých zdravotnických zařízeních odpustí pacientům poplatky za návštěvu u lékaře. Odhaduje se, že příští rok to bude stát 50 milionů korun.
Hasiči. Dobrovolným hasičům na údržbu a obnovu kraj poskytne 35 milionů korun.
Grand prix. Na pořádání Velké ceny silničních motocyklů dostanou organizátoři 6 milionů korun.
Šumadija. Jihomoravský kraj podporuje hospodářsky slabý region Šumadija v Srbsku částkou 3 miliony korun.
Politika. Výdaje na činnost politických klubů kraj kryje sumou 1,29 milionu korun.
Sport life. Samotná prezentace sportů, které se dají v kraji provozovat, a veletrh Sport life bude kraj stát 600 tisíc korun.
Lesnictví. Na škody způsobené činností myslivecké stráže jde 10 tisíc korun.

Původní plánovaný schodek byl 115 milionů korun, jeho více než pětinásobný vzrůst měl na svědomí propad příjmů v důsledku hospodářské krize.

"My si nemyslíme, že příští rok bude nějak výrazně lépe, ale jsem velmi rád, že se všechny politické kluby shodly na tom, že je nutné investovat i v době krize. Zastavit investice v této době považujeme za velmi špatné. Právě investiční projekty budou financovány z úvěru evropské investiční banky," uvedl hejtman Michal Hašek.

"Darování" zdravotnických poplatků se musí změnit

Z nového rozpočtu zabírá téměř čtyřicet procent dopravní sektor - peníze potečou hlavně do rekonstrukcí a oprav, dále na organizování integrované dopravy. Mezi další velké položky patří školství, sociální oblast a dotace.

"Rozpočet obsahuje řadu dotačních programů, které pomohou obcím a neziskovému sektoru v době, kdy jindy možná vlídné ruce sponzorů a donátorů nejsou tak vlídné," dodal Hašek.

Drobné změny v rozpočtu si prosadili lidovci: dva miliony navíc půjdou na projekt seniorpasu, tři miliony na obnovu kulturních památek a pět milionů na lesnické práce.

Přibližně padesátimilionová částka je vyčleněna na regulační poplatky ve zdravotnictví. Způsob vybírání tohoto poplatku se však brzy změní.

Nejprve zaplatit a potom kraj požádat o vrácení peněz

Ministerstvo vnitra prohlašuje, že způsob, jakým úřad za pacienty poplatky platí, se neslučuje se zákonem. Současná darovací smlouva, kdy pacient podepíše souhlas s přijetím daru od kraje, a do kasičky zdravotnického zařízení nevhodí nic, není právně přijatelný.

Ministr vnitra Martin Pecina i jihomoravský hejtman Hašek se shodli na tom, že je nutné nastavit systém vybírání poplatků tak, aby byl v souladu se zákonem.

Pecina uvedl, že průchodný je například model plateb tak, jak je zavedli v Plzni. Tam pacient nejdříve zaplatí regulační poplatek, který poté od kraje žádá zpět. Nejbližší změny v tomto systému chystá ministerstvo vnitra od února, Pecina rozeslal krajům druhou výzvu k napravení současného stavu.

"To, jestli se systém změní, bude záležet na pondělním rozhodnutí radních, my teď analyzujeme taky postup dalších krajů. Chceme vybírat z více variant, jak by příští rok mohl Jihomoravský kraj formou daru přispívat pacientům krajských nemocnic," doplnil hejtman Michal Hašek.