Michal Hašek

Michal Hašek | foto: Jan Chmelíček

Kraj šetří, objedná léky do nemocnic ve velkém

  • 4
Hejtman Michal Hašek (ČSSD) tvrdí, že vymyslel s krajskými radními způsob, jak ušetřit desítky milionů korun. Založení společnosti Centrální jihomoravský zadavatel (CEJIZA), která bude mít společné nákupy na starosti, včera schválila ve Vyškově krajská rada.

Pokud s tímto záměrem bude souhlasit krajské zastupitelstvo 4. června, experiment se může rozjet již na konci těchto prázdnin.

"V zemi nic podobného zatím neexistuje. Je to pilotní projekt, a pokud se osvědčí, může mít v budoucnu širší záběr. V další etapě se mohou společně nakupovat i potřebné věci pro sociální ústavy i pro školy zřizované krajem," poznamenal hejtman.

Jiří Paroubek, Michal Hašek (ČSSD)

Největší krajské zdravotnické zařízení, Nemocnice Znojmo, chystanou novinku nechce v tuto chvíli komentovat. "Je to politické rozhodnutí, ke kterému neznáme žádné podrobnosti, a proto se k tomu nemůžeme zatím vyjadřovat," reagoval mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno-Bohunice Roman Kraus s nápadem souhlasí a hodnotí jej jako pozitivní počin. "Vzhledem k tomu, že kraj je zřizovatelem všech těchto nemocnic, tak to považuji za dobrý nápad. Tímto tlakem nakupovaného objemu jsou schopni se dostat na výhodnější cenu, než když jednotlivé nemocnice nakupují samostatně," míní Kraus.

Kraji by mohlo chybět přes půl miliardy

Založení nákupní firmy již kraj konzultoval například s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i s ministerstvem financí. Opozici v krajském zastupitelstvu chce hejtman získat mimo jiné i tím, že jí nabídne místo v pětičlenné dozorčí radě.

Kraj musí šetřit kvůli současné ekonomické krizi, která se projevuje mimo jiné tím, že do rozpočtu jde daleko méně peněz z daní. "Letos jsme počítali s příjmy ve výši pět a půl miliardy korun a vypadá to, že zhruba 550 až 740 milionů korun z daní na jižní Moravu letos nedoputuje," uvedl Michal Hašek.

Michal Hašek a Anna Procházková po jednání koalice Jihomravského kraje o poplatcích

Úsporná opatření by se podle něj měla týkat zhruba půl miliardy korun a i ta by mělo zastupitelstvo projednat již příští týden. Méně chce kraj platit například za energie ve svých zařízeních, plyn a elektřinu. I jejich nákup chce sdružit a počítá s úsporou asi sto milionů korun.

Úspory energií chce kraj dosáhnout tím, že sdruží 360 smluv, které byly uzavřeny v jeho zařízeních.

Investic, které již kraj rozjel, se podle Haška úsporná opatření nedotknou, bude se v nich pokračovat dále. "Nehrozí, že by se najednou odněkud stáhly stavební firmy a objevila se tam cedulka s nápisem Jihomoravský kraj na to nemá peníze," uvedl hejtman. Připustil však, že se mohou oddálit některé připravované záměry.

Zda tomu tak bude, o tom vedení kraje rozhodne v září. Krajská rada schválila i rozpočtový výhled na období 2010 až 2012 a i ten je nižší. Neočekává totiž, že by se v příštím roce výrazně zlepšila ekonomická situace.

,