Jihomoravský kraj odmítl zveřejnit, jak vysoké mimořádné odměny dostali zaměstnanci kanceláře hejtmana Michala Haška.

Jihomoravský kraj odmítl zveřejnit, jak vysoké mimořádné odměny dostali zaměstnanci kanceláře hejtmana Michala Haška. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Podřízená hejtmana Haška dostala štědré odměny, kraj čísla tají

  • 673
Úřad Jihomoravského kraje odmítá zveřejnit loňské mimořádné odměny pro zaměstnance kanceláře hejtmana Michala Haška. Podle informací MF DNES přitom například vedoucí kanceláře Šárka Rouzková získala k platu stovky tisíc korun. Hejtman se hájí, že o odměnách ani o jejich zveřejňování nerozhoduje.

Na začátku byla prostá otázka MF DNES. Na jaké mimořádné odměny si loni přišli zaměstnanci kanceláře hejtmana?

Úřad Michala Haška (ČSSD), který si podle vlastních slov zakládá na transparentnosti, ale s odkazem na obranu soukromí svých pracovníků odmítl částky zveřejnit. A to i přesto, že soudy v podobných případech několikrát rozhodly přesně opačně.

Ukazuje se přitom, že jihomoravský hejtman k tajnůstkaření může mít jeden zásadní důvod. Podle informací MF DNES vedoucí jeho vlastní kanceláře Šárka Rouzková za loňský rok ke svému platu dostala navíc statisíce z veřejných peněz - více než pětinásobek toho, co ostatní zaměstnanci stejného odboru. K této ženě má Hašek velmi blízko a spekuluje se, že právě kvůli ní se rozešel s manželkou (viz předchozí článek o hejtmanově rozchodu).

Ač kraj ústy svého mluvčího Jiřího Klementa zveřejnění takových údajů brání, lidé obeznámení s děním na jihomoravském krajském úřadě pod zárukou anonymity čísla doplňují. Vedoucí odboru Rouzková si podle jejich tvrzení v roce 2011 "mimo tabulky" vydělala navíc přes 300 tisíc korun. A za letošek dostala dalších 150 tisíc.

Krajský úřad Jihomoravského kraje zastává názor, že odměny jsou osobní údaj zaměstnanců, který podléhá zákonu o ochraně osobních údajů. "Tyto informace proto neposkytujeme," odpověděl na dotaz MF DNES mluvčí Klement. Řekl jen, že dvaačtyřicet pracovníků odboru kanceláře hejtmana si v loňském roce přišlo měsíčně celkem na zhruba 200 tisíc korun.

Podle odborníků však opatrnost krajského úřadu odporuje zákonu. "Jestliže někdo tvrdí, že mimořádné odměny nelze zveřejnit, neříká pravdu, a dělá to tak naprosto vědomě. Z poslední doby lze najít hned několik rozsudků, v nichž soudy jednoznačně rozhodly přesně opačně," konstatuje spoluautor současného zákona o poskytování informací Oldřich Kužílek. Jeho slova potvrzuje i rok starý verdikt Nejvyššího správního soudu.

Před čtvrt rokem v podobném sporu s Lidovými novinami pražský městský soud přikázal Hradu zveřejnit platy a odměny jeho pracovníků. Ukázalo se tak, že průměrný měsíční příjem vicekancléře Petra Hájka i prezidentova tajemníka Ladislava Jakla byl přes sto tisíc korun.

Hašek: Odměny a jejich zveřejňování nejsou v mé kompetenci

V předvolebním rozhovoru, který vyjde ve čtvrteční MF DNES, se Hašek chlubí: "Byli jsme první politická reprezentace, která přijala strategii boje s korupcí, máme otevřená výběrová řízení, která už ušetřila stamiliony, či jsme rozjeli protikorupční portál."

Rozhodnutí nezveřejnit výši mimořádných odměn zaměstnanců své kanceláře však Hašek prohlašuje čistě za věc krajských úředníků, na kterou nemá vliv. "Já jako hejtman nestanovuji ani samotné odměňování úředníků. To je v kompetenci výhradně vedení krajského úřadu. Výši jednotlivých odměn ani neznám," doplnil Hašek.

I když Rouzková odbor kanceláře stále formálně vede, v seznamu zaměstnanců na stránkách Jihomoravského kraje je zanesena jen jako řadový pracovník. Telefon v úterý nezvedala. Podle informací MF DNES je už druhý měsíc na neplacené dovolené.

"Netuším, jestli je v práci. Tady pracuje 650 lidí," distancoval se hejtman od vedoucí své kanceláře. Jeho blízcí spolupracovníci přitom na vyslovení jména Šárka Rouzková odpovídají: "Na takové soukromé věci se hejtmana neptejte, je to citlivá věc."

,